Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Bankadan Para Nasıl Çekilir?
Bankadan Para Nasıl Çekilir?
ATM’den nasıl para çekilir, bankadan nasıl para çekilir, kart olmadan para nasıl çekilir ve banka şubesinden para çekme işlemi nasıl...
Dolar Euro Yani Döviz Bozan Bankalar ve ATM’ler (EXCHANGE)
Dolar Euro Yani Döviz Bozan Bankalar ve ATM’ler (EXCHANGE)
Döviz bozan bankalar yani dolar ve euro para birimlerini hangi bankalar ve ATM'ler aracılığı ile bozabilirsiniz bunu anlatmaya çalışacağım sizlere....
Anasayfa > Banka > Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma Nasıl Yapılıyor?

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma Nasıl Yapılıyor?

sim blokesi nasıl kaldırılır

Ziraat bankası  sim kart blokesi kaldırma işlemi hemen hemen tüm banka müşterilerinin başına gelen, özellikle de telefon değişikliği veya sim kart değişikliği gibi durumlarda karşımıza çıkan durumlardan biridir. Bu sebeple de eğer siz de banka hesabınıza uygulanan sim kart blokesi ile karşı karşıya kalırsanız, altta bahsedeceğimiz adımları sorunsuz olarak kullanabilir ve banka hesaplarınıza uygulanan sim kart bloke işlemine kökten bir çözüm üretebilirsiniz.

İlk olarak söylemekte fayda var ki, sim kart bloke işlemi yalnızca banka hesaplarına ve internet bankacılığına uygulanıyor. Yani internet bankacılığını kullanmak istediğinizde, sim kartınızda bir bloke olduğuna dair uyarı alıyorsunuz. Banka hesaplarınız için de aynı şekilde. Bu durumda dolaylı yoldan, internet işlemleri yapamayacağınız için hesabınızı ve kartınızı da internetten kullanamıyorsunuz.

Reklam

Bir kredi ya da kredi kartı borç ödemeniz bile olsa, sim kart blokesi varken bu işlemi tamamlamak mümkün değil. Bu sebeple alttaki adımları kullanarak blokeyi kaldırmalısınız. Eğer size şimdi vereceğim hatayı alıyorsanız lütfen aşağıdaki yöntemlerden en uygun olanını uygulayınız.

SİM kart değişikliği nedeniyle İnternet bankacılığı tek kullanımlık SMS şifreniz iletilememiştir. ATM'lerimizden SİM kart blokenizi kaldırabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Nasıl Kaldırma Yöntemleri

Banka sim kart blokesi kaldırma işlemi yapabilmek için aslında uygulayacağınız adımlar oldukça basittir. Bu adımların öne çıkan yöntemlerinden birisi ATM kullanmak iken, bazı bankalar ise müşteri hizmetlerinden doğrudan bloke kaldırma işlemi yapabiliyor. Müşteri hizmetleri dendiği zaman sanki çok fazla işlem yapacak, çok fazla sıra bekleyecek gibi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak durum hiç de öyle değil. Eğer sim kart ya da telefon değişikliği yaparsanız, sim karttaki blokeyi kaldırmak için müşteri hizmetlerini aradığınızda sistem otomatik olarak tuşlama yapmanızı isteyecek. Bu yöntemleri sizlere detaylı olarak anlatacağım ama bir diğer yöntemde müşteri hizmetleri aracılığı ile sim kart blokesi kaldırmaktır. 

 • ATM’den sim kart blokesi kaldırma
 • Müşteri hizmetlerini arayarak sim bloke kaldırma
 • Banka şubesine giderek sim kart bloke kaldırma

olarak sıralamamız doğru bir sıralama olacaktır.

Reklam

Ziraat ATM’den Sim Bloke Kaldırma

Kartınızı ATM’ye taktığınız an, şifrenizi tuşlamanız istenir. Şifrenizi tuşladıktan sonra eğer hesabınızda bir sim kart bloke işlemi bulunuyorsa, bununla alakalı bir uyarı alacağınız aşikardır. Bunun ile birlikte uyarı vermeksizin adımlara devam edebilmeniz de mümkün değildir. Bu sebeple bloke işlemi uygulandığı için, zaten temel amaç sizlerin banka hesabını kullanmanıza engel olmaktır. Aslında bakarsanız bu önemli bir güvenlik önlemidir ve müşteri güvenliği amacıyla uygulanmaktadır.

Ancak bazı bankalar bu ayrıcalığı sunarken, bazı bankalar ise sim bloke kaldırma işlemini yalnızca bankalardan yapmanıza izin veriyor. Yani örneğin Ziraat Bankası ATM’sinden sim kart blokesi kaldırabilirken, bir diğer bankadan kaldıramıyorsunuz. Eğer ATM’den sim blokesini kaldırırken problem yaşıyorsanız, hemen müşteri hizmetlerini arayarak ziraat bankası sim kart bloke kaldırma atm işlemini yapabilirsiniz.

ATM’den sim blokesi kaldırma için aşağıdaki adımları izleyin;

 • Kartınızı ATM’ye takın ve şifrenizi tuşlayın.
 • Şifrenizi tuşladıktan sonra ekranda bloke olduğuna dair bir uyarı göreceksiniz.
 • Sim bloke kaldırma işlemi için gerekli adımları takip edin,
 • Ekranda yer alan tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak kaydedin.

İşlemler tamamlandığında ATM kartınızı geri verebilir. Kartınızı yeniden takıp şifrenizi girebilir ve yapmak istediğiniz işlemlere bloke olmadan devam edebilirsiniz. Bankalarda bloke kaldırma işlemi bu kadar basit ve anında uygulanabilir bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Size en yakın ATM cihazını buradan bulabilirsiniz.

Reklam

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Aracılığı İle Sim Blokesi Kaldırma

Ziraat bankası sim kart bloke kaldırma telefon ile de mümkün. Bu durumda herhangi bir vakit kaybetmeden, direkt olarak ziraat bankası 444 0 000 numaralı telefonu veya 0850 220 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak işlem yapabilirsiniz. Bu işlemler sırasında sizden bazı bilgiler tuşlamanız istenecektir. Bu sebeple de kimliğiniz ve özellikle banka veya kredi kartlarınızdan birinin yanınızda olmasını tavsiye ediyoruz.

Müşteri hizmetlerini aradığınızda karşınıza şöyle bir menü çıkacak:

 • Banka müşteri hizmetleri aranmalıdır.
 • Hemen ardından alttaki gibi bir uyarı duyulacaktır.
 • “Sim kart blokesi algılandı. Kaldırmak için hemen 1’i tuşlayın.”
 • 1’i tuşladıktan sonra bloke kaldırmak için istenilen bilgileri girmelisiniz.

Bu işlemin amacı, sim kart değişiklik işlemlerinin çok basit, güvenliksiz bir şekilde yapılmasıdır. Sim kart değişikliği yapılarak kişilerin banka hesapları ele geçiriliyordu. Bankalar da bu aşamada sim kart blokesi uygulayarak, müşterilerinin hesaplarını güvende tutmak için bu gibi önlemler almıştır.

Ziraat Mobil Bankacılık İle İnternetten Sim Kart Blokesi Kaldırma

Bu yöntemi bir çok kullanıcı bilmiyor o yüzden detaylı bir şekilde size ziraat mobil uygulaması üzerinden yani internetten sim kart blokesi kaldırma nasıl yapılıyor anlatacağım.

Öncelikle telefonunuzda Ziraat Bankası mobil uygulaması yüklü olması gerekiyor. Yüklü olduğunu varsayıyorum ve hemen işleme anlatmaya başlıyorum. İşlemleri mobil bankacılık uygulamasına şifremiz ile giriş yapmadan uygulamanın ara yüzünde halledeceğiz.

Reklam
 • Mobil bankacılık uygulamasını telefonunuzdan açınız.
 • En altta görmüş olduğunuz ikonlardan “DİĞER İŞLEMLER” menüsüne tıklayınız.
 • Karşınıza “TELEFON ve SİM KART İŞLEMLERİM” diye bir seçenek gelecek hemen tıklıyoruz.

 • Bir sonraki ekranda bize iki seçenek sunacak Sim Kart Blokesi Kaldırma ve Cep Telefonu Güncelleme olarak biz burada “SİM KART BLOKESİ KALDIRMA” seçeneğini seçiyoruz.

mobil bankacilik sim bloke kaldirma

 

 • Bu ekrandan sonra karşımıza 5 aşamalı bir güvenlik aşaması gelecek. Kimlik bilgileri güvenlik kodu gibi bu alanları doldurarak ilerliyoruz.

sim bloke kaldirma

 • Daha sonraki ekranımızda bizden ekranda gözüken T.C. Kimliğimizi doğrulamamızı isteyecek.
 • Ekranımızın kamera kısmı ile kimliğimizi doğrulayarak devam edeceğiz.

 

Reklam
 • Kişisel bilgilerimizi ve kimlik doğrulamamızı yaptıktan sonra karşımıza gelen ekran TELEFON NUMARANIZI giriniz olacak.

ziraat bankası bloke kaldırmak

 • Telefon numaramızı girerek tamam dediğimizde Sim Kart Blokesi kaldırılmıştır ibaresini göreceğiz.

Ziraat Bankası Şubeleri Üzerimden Kart Blokesini Kaldırmak

Eğer zaman sıkıntınız yok ise ve geniş bir boş zamanınız var ise banka şubelerine giderek sim kart blokenizi kaldırmanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bu işlemler bankalarda da yapılmaktadır. Müşteri hizmetleri gişelerinden bir numara alarak kısa sürede bu değişikliği yapabilirsiniz. Yanınızda mutlaka kimliğinizi bulundurmalısınız aksi taktirde güvenlik açısından bu işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Sim Kart Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Sim kart bloke kaldırma işlemi oldukça basit olduğu gibi, aynı anda işleme giren durumlardan biridir. İnternet bankacılığı, müşteri hizmetleri ya da ATM’ler üzerinden işlem yaptığınız anda, işlemin başarılı olması halinde bloke işlemleri banka sistemlerine yansır ve işlem tamamlanır.

Bu sebeple, kartınızda ya da hesabınızda bloke işlemi farkettiğinizde paniğe kapılmanıza gerek yok. Hemen bahsettiğimiz adımları uygulayabilir ve bu işlemler ardından hem internet bankacılığını, hem de ATM üzerinden hesaplarınızı yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ama unutmayın! Bilgileri doğru ve eksiksiz girmelisiniz.

Reklam

Sim Kart Blokesi Kalkmıyor, Ne Yapmalıyım?

Bu işlem basit olsa da, bazı hatalar blokenin kalkmasına engel olabiliyor. Bu gibi durumlarda da banka ile görüşmeniz gerekiyor. Örneğin adımları tamamlamış olmanıza rağmen bloke işlemini kaldırırken problem yaşadıysanız, müşteri hizmetlerine bağlanmanız gerekebilir.

Eksik bilgi tuşlamak ya da bilgilerde bir hata olması durumunda, güvenlik sebebiyle geçici bloke işlemi uygulanabilir. Bu gibi durumlarda ise en yakın banka şubesine kimliğinizle giderek de bloke işlemini saniyeler içinde kaldırabilirsiniz. Şubelerden yapılan işlemler de son derece hızlıdır.

İlgili Konu : Ziraat Bankası Telefon Numarası Değiştirme ve Güncelleme

Kaynaklar

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/4-5g-sim-kart-degisikligi-hakkinda-bilgilendirme
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git