Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Borsada Az Komisyon Alan Yatırım Şirketleri ve Bankalar
Borsada Az Komisyon Alan Yatırım Şirketleri ve Bankalar
Borsada işlem gerçekleştirmek, kazançlarını nakit olarak bekletmek yerine karlı yatırımlar olarak geri dönüşünü sağlamak isteyen kişilerin tercih ettiği bir alandır....
Papara Kart Para Kesmeyen Bankalar
Papara Kart Para Kesmeyen Bankalar
Dünyanın her yerinde geçerli olan bir kart kullanmak ister miydiniz? Papara kart size bu imkânı kolaylıkla sağlıyor. Papara hesabına sahipseniz...
Anasayfa > Banka > Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

emekli maaşını başka bankaya alma

Emeklilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alan mevcut emekli maaşı alınan bankayı başka bir banka ile değiştirme yada taşıma işlemi nasıl yapılır oluyor bu yüzden emekli maaşı nasıl taşınır ve emekliler için maaş alma şubesi değişikliği için izlenecek adımlar neler olmalı bu durumun avantajları ve dezavantajları nelerdir sizlere aktarmaya çalışacağım.

Makalemin sonunda emekli maaşınızı oturduğunuz yerden nasıl taşıyabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olacak ve emekli maaşı promosyonu hakkında aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını bulmuş olacaksınız. Öncelikle emekli maaşı taşımak neden gerekli olur ve hangi yollarla maaşımızı bir başka bankaya taşıyabiliriz buna bakalım.

Reklam

Emekli Maaşını Bir Başka Bankaya Taşıma Nedir, Neden Gerek Duyulur?

Bu durumu en net şekliyle açıklamam gerekir ise, siz bir emeklisiniz ve maaşınızı Akbank’dan alıyorsunuz fakat size daha yakın olan veya size daha çok emekli maaşı promosyonu veren bir bankaya emekli maaşınızı taşıyarak artık maaşınızın bu bankaya yatmasını sağlayan işleme verilen isimdir. Peki, emekli maaşını bir başka bankaya almak neden gerekli olur veya emekliler neden maaş aldıkları bankayı bir başka bankayla değiştirmek isteyebilir? Aslında bunun birden fazla sebebi olabilir emekli olan kişi bankadan hizmet alamıyor olabilir, bir başka banka kendisine ve ikametine yakın olabilir gibi seçenekler olsa da, bunun en bariz sebebi emekli maaşı promosyonu almak istemesinden kaynaklanır.

Çünkü bankalar emekli maaşlarını kendilerine çekebilmek için emeklilere birbirinden değişik promosyonlar ve kampanyalar hazırlarlar. Örnek olarak bankamıza maaşınızı taşırsanız promosyon olarak 2.000 TL ücret veriyoruz gibi, yada çeyrek altın veriyoruz gibi bu örnekler çoğaltılabilir. Bu kampanyalar emeklilere avantajlı geldiğinden maaşlarını taşımak istemektedirler.

Banka Şubesine Giderek Emekli Maaşını Başka Bir Bankaya Taşıma

Emekli maaşı nasıl taşınır? sorusuna verilebilecek farklı yanıtlar söz konusu. Son dönemde e-devlet sisteminin emekli maaşı taşımada en fazla kullanılan yöntemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen banka şubelerine giderek taşıma işlemlerini gerçekleştirmek de mümkün. İlk olarak işlemlerinizi bankadan nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatalım. Maaşınızı taşımak istediğiniz bir bankanın size en yakın şubesine giderek emekli maaşı taşıma talebinde bulunabilirsiniz. O bankada mevcut bir hesabınız varsa hesabınızı emekli maaşınız için kullanabilirsiniz. Söz konusu hesap altında size bir de emekli maaş hesabı açılacak ve maaşınızın oraya taşınması sağlanacaktır. Eğer daha önce o bankada hesabınız yoksa banka yetkilisine kimliğinizi ibraz ederek hesap açılmasını sağlayabilirsiniz.

Reklam

Banka hesabı açıldıktan sonra emekli maaşı taşıma talep formunu doldurmanız gerekir. Bu formda hesap bilgilerinizin yanı sıra maaşınızla alakalı bilgileri de doldurmanız gerekecektir. Formu doldurduktan sonra imzalamanız halinde talebiniz hemen işleme alınır ve sistem girişleri sağlanır. Sistem girişlerinin ardından maaşınız ortalama 1 hafta içerisinde talep ettiğiniz bankaya taşınmış olacaktır. Bunun için mevcut bankanızla bir promosyon anlaşmanızın olmaması gerekir. Bankalar, emeklilerle genellikle 3 yılı kapsayacak şekilde sözleşme imzalar ve bunun karşılığında kendilerine belirli bir promosyon ödemesi yaparlar.

Mevcut maaş bankanızla aranızda imzalamış olduğunuz protokol devam ediyorsa maaşınızı direkt olarak taşıyamazsınız. Bunun için ilk olarak maaşınızın yattığı bankaya gitmeli ve mevcut sözleşmenizi iptal etmelisiniz. Bu durumda size daha önce ödenen promosyon üzerinden bir kesinti yapılacaktır. Diyelim ki 3 yıllık anlaşma gereğince size daha önce 500 TL promosyon ödendi ve sürenin yarısı dolduktan sonra maaşınızı başka bir bankaya taşımak istediniz. Böyle bir durumda 250 TL’lik kalan kısmı bankaya ödemelisiniz. Aksi takdirde sözleşme şartlarına uymadığınız için maaşınızı taşıyamazsınız. Ayrıca sözleşmede cayma halinde ödenmesi gereken ek tutarlar mevcutsa bu tutarı da ödemeniz gerekir. Maaş sözleşmesinin iptali sonrasında yeni bankanızla promosyon anlaşması yapabilirsiniz. Böylece maaşınızı bir başka bankaya taşımış ve karşılığında sözleşmede belirtildiği kadar promosyon almış olursunuz.

İnternet (E-Devlet) Üzerinden Emekli Maaşını Başka Bankaya Devretme Taşıma 

Bir önceki başlıkta da belirttiğimiz üzere emekli maaşı taşıma e devlet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Emekli maaşı taşıma e-devlet üzerinden yapılacaksa ilk olarak e-devlet şifrenizin olması gerekir. E-devlet uygulamasını telefon ya da tabletinize indirerek ya da resmi e-devlet sitesine giriş yaparak şifre işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca e-devlet şifre alma işlemleri için PTT şubelerine de başvurabilirsiniz. T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle beraber sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama alanını kullanmanız gerekecek. Burada emeklilik durumunuza göre 4A, 4B ya da 4C araması yapabilirsiniz.

Buradan İlerleyiniz :

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu

Reklam

Emeklilik durumunuzu bilmiyorsanız 4A’dan başlayarak sırasıyla 3 başlığı da deneyebilirsiniz. Örneğin; 4A seçimini yanlış yaptıysanız sistem tarafından uyarılacaksınız. Bu şekilde doğru alanı bulana kadar aramaya devam edebilirsiniz. Arama alanına ‘’4A BANKA’’ yazdığınızda alt kısımda hemen örnek arama sonuçları belirecektir. Bu seçenekler arasında yer alan 4A Banka ve Adres Değişikliği (Sosyal Güvenlik Kurumu) sekmesine tıklamanız halinde esas sayfaya yönlendirileceksiniz. Eğer 4B veya 4C şeklinde arama yapacaksanız sadece BANKA öncesine ilgili kodu yazmanız gerekecek. Örneğin; ‘’4B BANKA’’ ya da ‘’4C BANKA’’ gibi.

emekli maaş promosyonu

İlgili arama sonucunda uygun bir seçenek bulunmadığında ekran tarafından uyarılacaksınız. Doğru sekmeye ulaştığınızda ise maaş bilgilerinizin yer aldığı kısma ulaşacaksınız. Burada yer alan bilgilerin en son kısmında yer alan ‘’ BANKA DEĞİŞİKLİĞİ’’ butonuna basarak sizden istenen bilgileri sisteme girmeniz gerekecek. Maaşınızı taşımak istediğiniz banka için il, ilçe ve banka adı bilgisini tercih etmeli, son olarak da maaşınızı taşımak istediğiniz şubeyi belirlemelisiniz. Eğer maaş bankanızla aranızdaki protokol devam ediyorsa sadece şube değişikliği yapacağınız ‘’ŞUBE DEĞİŞİKLİĞİ’’ butonuna basarak işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz. Şube değişiklik ekranında da il, ilçe ve şube bilgisini seçmeniz gerekir.

Gerekli değişiklikler ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilir ve gerekli kontroller yapılır. Daha sonra herhangi bir engel olmaması halinde maaş taşıma talebiniz taşıma yapmak istediğiniz bankaya iletilir. Bu işlemlerin gerçekleşmesi ortalama 5-10 iş günü sürmekte olup sürecin sonunda maaşınız diğer bankaya taşınmış olur. Süreçle alakalı belirtilen süreler zarfında herhangi bir değişiklik olmazsa maaşınızı taşımak istediğiniz bankaya giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak sürecin ne şekilde ilerlediğiyle alakalı bilgi alabilirsiniz. Maaş taşıma işleminin ardından promosyon alacaksanız bankaya gitmeniz daha sağlıklı olacaktır. İmzalayacağınız maaş taşıma protokolü sonrasında promosyon almaya hak kazanabilirsiniz. Ayrıca ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık işlemleri için de şubeye gitmeniz yeterli olacaktır.

Emekli Maaşı Alınan Bankanın Bir Başka Şubesine Taşınmak ( Şube Değişikliği)

Emekli maaşı şube değişikliği, özellikle belirli sebeplerden dolayı şubesini değiştirmek isteyen bireyleri yakından ilgilendirmekte. Önceki başlıkta da değindiğimiz üzere şubenizi e-devlet üzerinden değiştirebilirsiniz. Dilerseniz maaşınızı taşımak istediğiniz banka şubesine giderek de talebinizi iletebilirsiniz.

Reklam

Şube değişiklik işlemleri, banka değişikliğine göre çok daha basittir. Maaşınızı taşımak istediğiniz şube koduyla bir hesabınızın bulunması şarttır. Bunun için ister yeni bir ek hesap açtırırsınız, ister mevcut hesaplarınızın yeni şubenize taşınmasını talep edebilirsiniz. Mevcut şubenizden memnun değilseniz ya da o bankanın size daha yakın bir şubesi varsa emekli maaşı şube değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Emekli Maaşını Başka Bir Bankaya Taşımanın Avantajları

Emekli maaşını bir başka bankaya almanın bazı avantajları bulunuyor. Bunlardan bahsetmem gerekirse size ilaç gibi gelecek promosyon ödemesidir. Emekli aylığınız üzerinde herhangi bir bloke bulunmuyor ise ve daha önce taşıma işlemi yapmadıysanız yani yasal süreç gibi bir sıkıntınız yoksa işte o zaman çok şanslısınız.

Çünkü diğer bankaların sizlere maaşınızı taşıma karşılığında karşılıksız verecekleri promosyon ödemelerinden yararlanacaksınız demektir. Bu her bankada farklı seçenekler ile sunulur. En avantajlı promosyon ödemesi yapan bankayı araştırarak taşımanız halinde 1.000 TL ile 2000 TL arasında karşılıksız bir ödeme yeni maaş bankanız tarafından size verilecektir. Örnek olarak Akbank’a emekli maaşınızı taşırsanız bu şekilde avantajlı ödemelerden yararlanabilirsiniz. Tablo hemen aşağıdadır.

Maaş Tutar Aralığı SGK Promosyon Tutarı Ek Promosyon Tutarı Toplam promosyon tutarı
0-1499 TL 500 TL 700 TL 1.200 TL
1.500 TL – 2.499TL 625 TL 875 TL 1.500 TL
2.500 TL ve üzeri 750 TL 1000 TL 1.750 TL

Bunun yanında;

  • Ekstra puan bonus avantajları
  • Hesap işletim ücreti alınmaması
  • Kredi kartı ve kart aidatı ödenmeyecek olması

gibi avantajları da yabana atılmamalıdır.

Reklam

Emekli Maaşınızı Bir Başka Bankaya Devretmenin Dezavantajları

Tabi bu emekli maaşı taşıma işlemini çok sık yaparsanız bankalar tarafından mimlenirsiniz. Zaten bankalar bunun önüne geçmek için size bazı koşullar karşılığında bu promosyonları ödüyor. Mesela emekli maaşı taşımanız durumunda en az 2 yıl veya 3 yıl başka bir bankaya emekli maaşınızın taşınması yasal olarak önü kapatılıyor. Buda emekli maaşı taşımanın dezavantajlarından biri diyebiliriz.

Ayrıca emekli maaşı taşırken size hediye verilecek puanların emekli maaşınızı başka bir bankaya taşıdığınızda bunların geri istenmesi, size yeni bir hesap açarak maaşınızın buraya yatırılması istenmesi de pekte hoşunuza gidecek seçenekler arasında yer almıyor gibi…

Emekli Maaşı Taşımada Otomatik Ödeme Talimatı Zorunluluğu

Emekli maaşı otomatik ödeme talimatı, emekliler tarafından en çok merak edilen konulardan biri olarak göze çarpıyor. Bu sebeple otomatik ödeme konusunu da bu içeriğimizin altında inceliyor olacağız. Bankalar, nakit döngünüzün kendi hesaplarından gerçekleşmesi ve hesabınızda en azından bir miktar para kalması adına otomatik ödeme talimatını şart koşabilirler. Bunun için kendinize ya da bir yakınınıza ait fatura ödemelerini otomatik olarak maaş aldığınız bankadan gerçekleştirilmesi istenir. Cep telefonu, doğalgaz, elektrik, su, internet ya da benzeri bir ödemenizin banka hesabınızdan otomatik olarak yapılmasını sağlamanız gerekecektir.

Dilerseniz birden fazla otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz. Mevcut otomatik ödeme talimatınızı iptal etmek istediğinizde ise bankaya başka bir otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekir. Emekli maaşı protokolünde genellikle otomatik ödeme talimatı zorunluluğu da yer almaktadır. Sözleşme sonuna kadar maaşınızı başka bankaya taşımanız nasıl engelleniyorsa otomatik ödeme talimatının iptali de aynı şekilde engellenir.

Emekli maaşı otomatik ödeme talimatı faturanızın son ödeme gününde devreye girer. Bilindiği üzere her fatura üzerinde o faturaya ait bedelin ödenmesi gereken son tarih yer almaktadır. Bankaların otomatik ödeme sistemi de bu son tarihe göre çalışır. Dolayısıyla faturanızın son ödeme gününde hesabınızda fatura tutarı kadar mevduat bulunmalıdır. Mesai saatinin sonlarına doğru faturanız maaş hesabınızdan otomatik olarak ödenir. Eğer hesabınızda para yoksa ya da hesabınızdaki para faturanızı karşılamıyorsa faturanız ödenmeyecektir.

Reklam

Emekli Maaşı Taşıma ve Promosyon Kampanyası İlişkisi Nedir?

Emekli maaşı ve promosyon ilişkisini şu şekilde anlatabiliriz. Sizin bir emekli olduğunuzu düşünelim durduk yere bir bankaya maaşınızı neden taşıyasınız ki? Öyle değil mi, bunun için sizi cezbeden bir durum olmalı. Bankalar da bu durumu fırsata çevirerek emekli promosyonu kampanyası altında kendi bankasına maaşını getirenlere belirledikleri oranlarda karşılıksız ve geri ödemesiz hibe ödemeler yapıyor. Bu ödemelerin ismi de kısaca emekli promosyonudur.

3 Yıl Dolmadan Emekli Maaşı Taşınır Mı?

Aslında eğer emekliye daha avantajlı bir imkan var ise yasal olarak 3 yılın beklenmesi gibi bir zorunluk yok fakat siz emekli maaşınızı ilk kez değil de ikinci üçüncü kez taşıyacak iseniz ve daha önceki promosyon ödemesi anlaşmanızda 3 yıl bankanızı değiştirmeyeceğinizi onayladıysanız ve kabul ettiyseniz bu süreç sizi biraz sıkıntıya sokabilir. Yine de bir hukuk bürosundan yardım almanızda fayda var.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Emekli maaşı taşıma işlemi her iki banka arasındaki süreci hızlandırmaktan geçmektedir. Eski bankanızdaki iptal işlemini tamamladıktan sonra yeni evraklarınızı yeni bankanıza aynı gün ulaştırmanız faydanıza olacaktır. Normal şartlarda iki veya üç gün içerisinde taşıma işlemi tamamlanacaktır. Fakat bankanın o anki işlem yoğunluğuna göre bu süreç biraz daha uzayabilir.

Emekli Maaşımda Bloke var, Başka Bankaya Taşıyamıyorum Ne Yapmalıyım?

Öncelikle şunu belirtmemde fayda var kanunla açık bir şekilde belirtilmiştir. Emekli maaşlarına SGK alacakları ve Dul Yetim Aylığı dışında hiç bir kesinti ve bloke uygulanamaz. Bu yüzden böyle bir durumunuz yoksa ve banka size blokeniz var gibi bir şart koşuyorsa mutlaka peşini bırakmayın çünkü sonuna kadar haklısınız. Ayrıca hatırlatmamda fayda var eğer emekli maaşı hesabınız 12 aydan fazla süre ile hareket ve işlem görmemiş ise yine bu emekli maaşına bloke koyulmaktadır. Bunu öğrenebilmek için size vereceğim bu linkten sorgulama yaparak sonuca ulaşabilirsiniz.

Okumayı düşünebileceğiniz bir önceki makalemiz, kredinizi biz çekelim siz ödeyin hoşçakalın. Yorumlarınızı ve sorularınızı alttaki yorum kısmından bizlere bildirebilirsiniz. 

Reklam
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git