Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Papara Kart Para Kesmeyen Bankalar
Papara Kart Para Kesmeyen Bankalar
Dünyanın her yerinde geçerli olan bir kart kullanmak ister miydiniz? Papara kart size bu imkânı kolaylıkla sağlıyor. Papara hesabına sahipseniz...
Banka Hesabı Kapatma En Kolay ve Pratik Yöntemi
Banka Hesabı Kapatma En Kolay ve Pratik Yöntemi
Banka hesabı açmak kadar, kapatmak da müşteriler tarafından merak edilen ve sık sık aranan bankacılık işlemlerinden sadece biridir. Banka hesapları,...
Anasayfa > Banka > Dolar Euro Yani Döviz Bozan Bankalar ve ATM’ler (EXCHANGE)

Dolar Euro Yani Döviz Bozan Bankalar ve ATM’ler (EXCHANGE)

dolar euro bozan bankalar

Döviz bozan bankalar yani dolar ve euro para birimlerini hangi bankalar ve ATM’ler aracılığı ile bozabilirsiniz bunu anlatmaya çalışacağım sizlere. Paralarını değerlendirmek ve birikim yapmak adına döviz bulunduran birçok insan bulunuyor. Döviz bozdurmak için güvenilir yerleri tercih etmek önemlidir. Döviz bozdurma işlemli için başvurulacak en güvenli ve avantajlı yerler bankalar ve bunların bir kolu olan ATM’ler ve Bankamatiklerdir.

Bu bağlamda birçok insan dolar euro benzeri yabancı döviz bozan bankalar konusunda bilgi edinmek istiyorlar. Bankaların dövizi nasıl bozduğu ve ne gibi imkanlar tanıdığı sıklıkla merak ediliyor. Bankalarda döviz bozmakla alakalı detaylı bilgiyi bu içeriğimizden alabilirsiniz.

Reklam

Hangi Bankalar ve ATM Cihazlarında Döviz Bozulabilir?

Ülkemizdeki bankaların neredeyse tamamı şubede ve online işlemlerde döviz bozdurma imkanı tanıyor. Tabi bu işlemler bankaların çalışmakta olduğu saatler yani mesai saatleri içerisinde geçerlidir. ATM ve bankamatikler ise günün her saatinde bu işlemi yapabiliyor.

Şimdi sizlere ülkemizde en çok kullanılan döviz bozan ATM ve bankaları listeleyeceğim örnek olarak da bu ATM ve bankalar hakkında yönlendirme yapacağım.

Banka Döviz (Dolar, Euro) Bozuyor Mu?  Örnek Şube ATM
CEPTETEB ATM
Enpara.com ATM
Türkiye Ekonomi Bankası ATM ve Şubeleri
Kuveyt Türk ATM ve Şubeleri Lütfen bağlantıdan arama yapınız.
Garanti BBVA ATM ve Şubeleri
Akbank ATM ve Şubeleri
Türkiye İş Bankası ATM ve Şubeleri
Türkiye Finans ATM ve Şubeleri
Yapı Kredi Bankası ATM ve Şubeleri Buradan Adres Seçiniz
Ziraat Bankası ATM ve Şubeleri
Halkbank ATM ve Şubeleri
VakıfBank ATM ve Şubeleri

ATM’den Exchange Yani Değiş Tokuş Yapılabilir Mi?

Tabi ki yukarıda belirtilen banka şubelerinden ve ATM’lerinden herhangi birinden kolaylıkla Exchange işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. ATM’ye bozdurmak istediğiniz para birimini yatırın, çekmek istediğiniz para birimini seçin ve kolaylıkla işlem yapın.

Reklam

Exchange yapmanın yanı sıra eğer isteğiniz mevcut para biriminizle başka bir para birimi almak ise yine bu işlemi de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bankamatik Kartım Olmadan  ATM’den Döviz Bozabilir Miyim?

Banka kartı olmadan acil olarak cebinizdeki veya banka hesabınızda bulunan dolar, euro veya farklı döviz birimlerini bozdurma ihtiyacı duyabilirsiniz. Böyle bir durumda sanırım ilk aklınıza gelen kartsız döviz bozdurma olacak, hemen belirteyim eğer elinizde var olan hazır dövizleri kartsız bir şekilde bankamatik ve ATM cihazlarında bozduramazsınız. Bunu ancak bir dolar veya euro hesabınız varsa yapmanız mümkündür.

Eğer hesabınız var ise öncelikle döviz bozan bir ATM tespit etmelisiniz. Çünkü bu işlemi her ATM cihazı yapmamaktadır. Eğer şanslı iseniz yukarıda vermiş olduğum döviz bozan ATM’ler listesinde bankanızın en yakın Döviz ATM’sini bulabilirsiniz. Bu tespiti yaptıktan sonra kartsız işlemler menüsüne girerek döviz hesabınızdan istediğiniz tutarı öncelikle Türk Lirasına çevirmelisiniz ardından para çekme adımından bozdurduğunuz dövizleri TL olarak çekebilirsiniz.

Eğer benim hesabım ve atm kartım yok elimde de döviz bulunuyor nasıl bozarım derseniz, bunun için bazı pratik bir kaç yol söyleyebilirim ama bu dövizlerinizin biraz daha düşük bir kurdan bozulması anlamına gelebilir. Yakınızda bulunan bir market, kuyumcu veya esnaftan rica ederek veya alışveriş yaparak dövizlerinizi bozdurabilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi bu işlemi yapan esnaflar daha düşük kurdan dövizlerinizi bozabilirler.

Reklam

Bankamatik ve ATM’lerden Dolar ve Euro Nasıl Bozdurulur?

ATM üzerinden döviz bozdurmak isteyenler bu konuda herhangi bir engele takılmazlar. İşlemler sadece ATM üzerinden ve kartsız bir şekilde gerçekleştirilebilir. Aşağıda ATM üzerinden döviz bozdurma işlemini maddeli bir şekilde anlatacağız. Bazı ATM’ler bu işlemi farklı şekilde açabilir. Çoğunlukla aşağıdaki adımları takip ederek döviz bozdurabilirsiniz.

 • En yakın bankanın ATM’sine gidin ve onay tuşuna basın.
 • Açılan ekranda kartsız olarak işleme devam edeceksiniz.
 • Ardından “Diğer İşlemler” seçeneğini seçin.
 • Karşınıza gelen ekranda “Döviz İşlemleri” seçeneğine basın.
 • Döviz türünü seçin ve kuru takip edin.
 • Bu fiyattan bozmak için onaylayın ve para girişini sağlayın.
 • Bu işlemden sonra paranız ATM üzerinden TL’nizi alabilirsiniz.

Döviz bozdurma işlemleri esnasında bozuk para kullanmamaya dikkat edin. Aksi takdirde işleminiz reddedilecektir.

ATM’den Döviz Bozacağım Kur Fiyatından Zarar Eder Miyim?

ATM cihazları üzerinden mesai saatleri içerisinde döviz bozdururken zarar etmez ve kur farkından dolayı maddi bir kaybınız olmayacaktır. Aksine ATM’den döviz bozdurmanın faydaları ve avantajları bulunmaktadır. Bunlara bir kaç örnek vermem gerekirse. Döviz bürolarından döviz bozdurduğunuzda bir komisyon kesilecektir fakat bu ATM üzerinden dövizinizi bozdurduğunuzda bir komisyon ödemezsiniz. Döviz büroları saat 17:00 de kapandıktan sonra işlem yapamazsınız fakat ATM cihazlarından gece geç saatlere kadar işlem yapabilirsiniz.

Fakat ATM üzerinden dövizlerinizi mesai saatleri dışında, yani saat 20:00 veya 22:00 yada daha geç saatlerde bozdurmak isterseniz kurdan dolayı maddi zarara uğrayabilirsiniz. Bunun en temel sebebi mesai saatleri içindeki alış satış işlemlerinde bankalar oluşabilecek kur riskini alırlar, fakat mesai saatleri dışında yapılacak işlemlerde sabah açılış kuru tahmin edilemediğinden ATM cihazı gündüz dolar kurunu 14,80 TL den bozarken mesai saatleri dışında dolar kurunu 13,50 TL den bozabilir çünkü tüm bankalar kur makasını mesai saatleri dışında açık tutacatır. Bu yüzden şu maddelere dikkat edin!

 • ATM Üzerinden mesai saatleri içerisinde döviz bozdurun takas edin.
 • Döviz bozdurma işlemlerinde her zaman ATM ve Banka Şubelerini tercih edin.
 • Eğer mesai saatleri dışında dolar veya euro bozdurmak zorundaysanız minimum tutarda bozum işlemi yapın.
 • 50 Dolar için gündüz 740 TL alırken, gece mesai saatleri dışında 675 TL alacağınızı unutmayın.

döviz bozan bankalar

Reklam

ATM Cihazlarında Dolar Euro Bozma Limit Bilgileri

Burada konuyu ikiye ayırmam gerekecek, çünkü bu limitler sizin ATM üzerinden dolar veya euro cinsinden mi para çekeceğiniz, yoksa dolar veya euro para biriminizi TL ye dönüştürerek ATM den TL olarak mı çekeceğinize göre değişecektir. Çünkü bankaların ATM üzerinden TL çekim limiti farklı, döviz yani dolar euro çekim limitleri farklıdır. Fakat ben şuan yazımızı okuyan kişilerin hangi işlemi yapacağını bilmediğimden her ikisini de araştırdım ve sizlere aktaracağım.

Hemen şunu söylemekte fayda var eğer ATM’den dövizlerinizi Türk Lirasına çevirdikten sonra çekecek iseniz tüm bankaların hemen hemen Günlük TL çekim limiti 5.000 TL dir. Daha fazlasını Türk Lirası olarak çekemeyeceğinizi bilmelisiniz. Peki, ben döviz olarak çekeceğim derseniz de burada da bir limit bulunuyor bununda bir liste ile sizlere açıklamaya çalışayım.

Banka Günlük ATM’den Döviz Çekme Limitleri
T.C. İş Bankası En az 50 EUR- DOLAR – En çok 800 EUR DOLAR
Garanti BBVA Bankası En az 50 EUR- DOLAR – En çok 750 EUR DOLAR
T.C. Ziraat Bankası En az 1000 EUR- DOLAR – En çok 3000 EUR DOLAR
Kuveyt Türk Bankası Sadece TL olarak çekilebilir günlük limit 100.000 TL

İnternetten Döviz Bozdurulur Mu?

İşlemlerinizi online olarak da yapmak mümkün kullandığınız bankanın mobil veya internet bankacılığı şubesine giriş yaparak günün her saatinde döviz alım satımı yapabilirsiniz. Ama burada kur makas aralığına dikkat etmenizde fayda var. Çünkü her bankanın döviz alım satım makas aralığı farklılık gösterebilir.

Online olarak yapacağınız döviz bozdurma işleminizin ardından size en yakın hesabınızın bulunduğu ATM cihazından paranızı TL olarak çekebilirsiniz.

Madeni Euro ve Dolar Olan Bozuk Paraları Hangi Bankalar Bozar?

Bildiğiniz gibi bizim ülkemizde olduğu gibi Dolar ve Euro para birimlerinde de madeni yani bozuk paralar mevcuttur. Bu paraları hangi bankalar bozuyor merak ettiniz mi? Ben sizin için merak ettim ve araştırdım. Maalesef bir çok banka bu madeni bozuk paraları bozmuyor yani TL’ye çevirmiyor. Fakat yasal olarak Devlet bankaları bu paraları bozmakla mükellefler.

Reklam
Banka 
Ziraat Bankası Yabancı döviz madeni paraları bozuyor
Vakıfbank Madeni para Bozuyor
T.C. Merkez Bankası 1-5-10-25-50-100 cent’lik ve madeni 1 Dolar bozuyor.

Banka Şubelerinden Döviz Bozdurduğunuzda alınan “Döviz Bozdurma Ücreti” Yasal Mı?

Ziyaretçilerimizin bize en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de banka şubesinden döviz bozdurma işlemi sonrası ellerindeki fişte döviz bozdurma ücreti şeklinde bir para kesintisi olduğudur. Bunu bilmeyen çok kişi var bazı bankalar ve bu bankalara bağlı şubeler üzerinden döviz dolar euro bozdurmak istediğinizde banka hem çok düşük bir kurdan alım yapıyor ve ayrıca döviz bozdurma ücreti altında bir miktar ücret alıyor.

Eğer bankadan dolar ve euro bozdurma gibi bir düşünceniz varsa mutlaka işlemi yapmadan önce;

 • Bankanın alım yapacağı kur tutarını sorun.
 • Döviz bozdurma ücreti gibi bir kesintinin olup olmayacağını sorun.

Bu sorularınıza net cevap aldıktan sonra işleminizi gerçekleştirin zira maddi kayıp yaşayabilirsiniz. Yasal mı sorusuna gelince elbette yasal bankalar her yaptığı işlemi yasal bir zemine oturtturarak yaparlar burada uyanık olması gereken bizleriz.

İlginizi Çekebilir : senetle borç para veren hayırseverler

ŞOK Markete Giderek Dolar ve Euro Bozdurabilir Miyim?

Belki bilmiyordunuz ama size hemen açıklamış olayım ŞOK market Türkiye’nin en büyük zincir marketlerinden biridir ve yakın zamanda döviz bozdurma işlemleri yaptığını açıklamıştır. Herhangi bir alışveriş yapmanıza gerek kalmadan direk kasaya giderek firmanın belirlemiş olduğu kur üzerinden Dolar ve Euro bazındaki dövizlerinizi bozdurabilirsiniz. Daha kırsal alanda yaşayan ve banka şubesinin ve döviz bürolarının zor bulunduğu yerlerde çok iyi bir alternatif. Ama yine uyarıyorum aman döviz bozdurmak için size verilen kur tutarına dikkat!

Reklam

Kaynaklar

Bu yazımda bilgi edindiğim ve sizlere doğru bilgi aktarmak için kullandığım kaynaklara ait linkleri görebilirsiniz.

https://www.kuveytturk.com.tr/subesiz-bankacilik/atm/islem-ozelliklerine-gore-atmler https://yapikredi.com.tr/sinirsiz-bankacilik/atm/yapi-kredi-doviz-atmleri
https://www.teb.com.tr/sizin-icin/yurtdisi-atm-kullanimi
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git