Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Kredi Sicili Bozuk Olana’da Kredi Veren Bankalar Var Mı!
Kredi Sicili Bozuk Olana’da Kredi Veren Bankalar Var Mı!
Kredi sicili bozuk olmuş olana ve bankada kırmızı kalem olana kredi veren bankalar var mı yok mu bu işin aslı...
Borç Para Veren Hayırseverler (MADDİ MANEVİ DESTEK)
Borç Para Veren Hayırseverler (MADDİ MANEVİ DESTEK)
Borç Para Veren Hayırseverler (MADDİ MANEVİ DESTEK) bir deneZaman zaman maddi olarak hepimiz sıkışırız ve borç para yardımı yapan ve...
Anasayfa > Kredi Sicili > Kredi Notu Nasıl Yükselir Tüyolar (Detaylı Açıklamalı)

Kredi Notu Nasıl Yükselir Tüyolar (Detaylı Açıklamalı)

kredi notu iyileştirme

Bankalar insanlar için aslında bir finansal destektir. İş kurmak, ev satın almak, taşıt almak ve diğer düşlediğiniz hayallerinizi gerçekleştirmek için finansal desteği en yakın arkadaşmış gibi bankalardan temin edebilmektesiniz. Bütçenizin yetmediği yerde banka aracılığı ile kredi kullanmanız gerekebilir.

Kredi kullanabilmek için kredi notunun çok büyük bir önemi vardır. Öyle zannedildiği gibi bankalar her önüne kredi verir diyemeyiz. Kredi başvurularında bankaların en çok dikkat ettiği unsur kredi notudur. ‘’bana kredi çıkar mı’’ sorusu günlük yaşantımızda insanların merak ettiği konulardan birisidir. Kredi puanınız eğer yüksek ise kolaylıkla kredi kullanabiliyorsunuz demektir.

Reklam

Kredi Notu Nedir

Bankalar tarafından kredi notu olarak söylenilse de vatandaşlar tarafından kredi puanı da denilebilmektedir. Bankalar ile çalışmanız, ödemeleriniz, borçlarınız analiz edilerek elde edilen kredi notu düşebildiği gibi yüksele de bilmektedir. Kredi notunuz çok düşük ise bankalardan ‘’riskli müşteri’’ olarak tanımlanırsınız ve kredi kullanamazsınız. Yani kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Bankalardan kredi kullanmak ve düşlerinizi gerçekleştirmek için kredi puanınızı yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notu nasıl yükselir isimli bu başlığımızda sizler için detaylı bir araştırma içerisine girdik.

Kredi Notu Hızlı Bir Şekilde Nasıl Yükseltilir?

Geçmiş dönemlerde herhangi bir bankaya olan borcunuzu zamanında ve gününde ödemişseniz kredi notunuz muhtemelen düşmeyecektir. Fakat, bankaya olan ödemelerinizi zamanında yapmadıysanız gecikmeye girdiyseniz otomatik olarak kredi notunuz ciddi oranda düşmeye başlayacaktır. Burada önemli olan bankadan almış olduğunuz borç parayı zamanında ödemeye dikkat etmenizdir. Kredi notunu yükseltmek için neler yapmanız gerekiyor sizler için maddeler halinde paylaşımda bulunacağız.

Kredi Kartınızın Borcunu Zamanında Mutlaka Ödeyin

Limiti ne olursa olsun kredi kartı kullanıcıysanız eğer ödemelerinizi mutlaka gününde ödemeniz gerekmektedir. Ay içerisinde kullanmış olduğunuz kredi kartınız için ekstre adı altında size ödeme tablosu çıkarılır. Asgari ödeme ve dönem borcu ödemesi şeklinde kullandığınız harcamayı banka size bir tarih belirler ve bu tarihte ödemenizi ister. Eğer borcunuzu gününde ödemezseniz, eksik öderseniz kredi notunuz yükselmeyecek aksine düşecektir.

Reklam

Kullandığınız Krediyi Erken Kapatmada 1 Yıl Kuralı

Kullanılan kredilerin miktarı bazen çok uzun yıllar sürebiliyor. Özellikle ev almak için çektiğiniz kredinizin borcu yıllar sonra bitebiliyor. Kredi notunuzu yükseltmek için bu borcu erken kapatmamanız öneriliyor. Bankalar ilk bir yılın ödemelerini titizlikle takip eder ve bir yıldan önce krediyi kapatmanızdan çok hoşlanmaz. Ancak bir yılın sonrasında çektiğiniz kredinin tamamını ödemeniz durumunda banka sizi sevecek ve kredi notunuzu yükseltmeye başlayacaktır.

Kredi Kartınızı Kapattırmayın

Bankalar müşterilerinin kendi ürünlerini daimi olarak kullanmalarını ister. Bir kredi kartınız varsa ve aktif olarak kullanmıyorsanız, belli bir süre sonra ‘’zaten kullanmıyorum iptal ettireyim’’ düşüncesi içerisinde olur ve kredi kartımı kapattırırsam kredi notum düşer mi sorusuna banka ağzıyla konuşacak olursak evet kredi puanınız düşmeye başlayacak diyebiliriz. Çok cüzi miktarlarda kredi kartınızı aylık olarak kullanır ve ödemesini gününde yaparsanız bankanız tarafından sevilen bir müşteri olacağınızı söylemek isteriz.

Kredi Kartınızı Sık Kullanın

Kredi kartınızın limiti ister çok yüksek olsun, isterse çok ufak bir limit olsun kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız sık sık kullanmanızda fayda olacaktır. Kredi kartınız cebinizde ve siz nakit para ile ödeme yapmaya alışkınsanız bu alışkanlığınızı değiştirerek kredi kartından harcama yapmanızı öneririz. Eğer kredi notuyla bir işiniz yoksa kredi kartını kullanmaktan çekinin. Mümkünse kredi kartınız ile otomatik fatura talimatı vererek puanınızı yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Mümkünse Borcun Tamamını Ödeyin

Bankalar size kredi kartınız için iki farklı ödeme türü belirler. Asgari ödeme ve dönem borcu olarak sizden ödeme bekler. Siz her ay düzenli olarak asgari tutarı ödüyorsanız banka size borcunu ödemiyor muamelesi yapmaz. Fakat kredi notunuzun yerinde saymasını sağlar. Mümkünse kredi kartınızın dönem borcunu veya borcun tamamını ödeme tarafı olun.

Reklam

Kredi Kartım Yok Alamıyorum Nasıl Kredi Notu Yükseltirim

En çok sorulan sorulardan ve kişilerin mustarip oldukları konulardan birisi de budur. Size kredi notu nasıl yükselir diye yazı paylaşıyor olsak da sizi de düşünmedik değil. Hep kredi kartını düzenli ödeyin, kredi borcunuzu gününde ödeyin gibi birçok paylaşımlara denk gelip ‘’zaten kredi kartı almak için kredi notumu yükseltmek istiyorum’’ diyebilirsiniz. Burada yapmanız gereken, size önereceğimiz konu şudur. Dikkatli okumanızı istiyorum.

Herhangi bir bankaya giderek ‘’kredi notumu yükseltmek istiyorum’’ bu sebeple en düşük limitli kredi kartı almak istiyorum demenizi istiyoruz. Bir bankadan diğer bankaya sürekli giderek pes etmeden bunu yapmanızı öneriyoruz. Bazı bankalar kişilerin kredi notlarını yükseltmeleri için çok cüzi rakamlarda kredi kartı verebilmektedir. Örneğin; günümüzde 500 TL kredi kartı limiti ödemeyi gününde yapamayacağınızı göstermez. Muhtemelen aylık asgari ödemesi 100 TL gibi bir rakam olacaktır. Bazı bankalar bu gibi limitler üzerinde çalışma yaparak müşteri potansiyelini arttırmak aynı zamanda kredi notu düşük olan kişilerin yükseltmeleri için bir çalışma planladıkları söylenebilir.

Üst Üste Kredi Başvurusu Yaparak Bankaları Bunaltmayın

Bankalar merkezi bir sistemle hareket etmektedirler. Ülkemizde onlarca banka hizmet vermektedir. Bir bankaya olan borcunuzu bir diğer banka görebilir çünkü ortak bir havuz sisteminde sizin borcunuz, yaptığınız ödemeler, gecikmeli ödemeleriniz, asgari ödemeleriniz, dönem borcu ve borcun tamamı gibi bilgiler bu havuzda birikir. Sokaktaki bakkala borcum var diğer sokaktaki bakkaldan alışveriş yapayım mantığı ile ilerleyemezsiniz.

Bankalara yapmış olduğunuz kredi kartı veya kredi başvurularınız olumsuz sonuçlanıyor ise üst üste kredi başvurusu yapmayın. Her olumsuz sonuçlanma kredi notu sicilinize işleyecek ve riskli grupta kalmaya devam edeceksiniz.

Kredi puanınızı öğrenmeniz ve kredi başvurularınızı 2-3 ay gibi bir süre sonra tekrar başvurmanız önemlidir. Bu süre içerisinde kredi notunuzu yükseltmeye devam ediniz. Başvuru da bulunmadan önce kredi notu sorgulama işlemini yapmanızı öneriyoruz.

Kredi Puanımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi puanı sorgulama işlemi iki farklı yöntemle yapılabilmektedir. Farklı maddeler halinde aşağıda detaylandıracağız.

Reklam

Findeks Uygulaması veya Sitesi Üzerinden Kredi Puanı Öğrenme

Findeks Sitesi Üzerinden Kredi Puanı Öğrenme: Kredi notunuzu merak ediyor ve güvenilir bir şekilde kredi puanımı nereden öğrenebilirim diyorsanız eğer birçok kişinin kullandığı ve bankalarında güvenilir olarak müşterilerini yönlendirdiği yer Findeks sitesidir. Bağlantıya tıklayarak direkt olarak erişim sağlayabilirsiniz.

1-‘’ÜYE OL’’ ve ‘’BİREYSEL ÜYELİK’’ linklerine tıklayınız.
2-Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi metnini okuyup onaylamanız istenir.
3-Sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve tam olarak girerek üyeliğinizi oluşturun.
4-Üyelik aktif olduktan sonra kredi notu paketlerini inceleyiniz.
5-Size uygun olan kredi notu sorgulama menüsünden ilerleyin.
6-Sizden ödeme talep edilecektir. Banka kartınız veya kredi kartınızla ödemeyi gerçekleştirin.
7-Ödemeyi yaptıktan sonra e-posta adresinize kredi notu bilgileriniz iletilecektir.
8-Findeks sitesi üzerinden de kredi notunuzu PDF şeklinde görebilirsiniz.

Findeks Uygulaması Üzerinden Kredi Notu Öğrenme: Günümüzde neredeyse herkes akılı telefon kullanıyor. Her firma kendi projesini insanların daha kolay ulaşabildikleri uygulamalar geliştirmektedir. Findeks firması da mobil uygulama ile müşterilerine hizmet vermektedir. Findeks uygulamasını telefonunuza indirerek üyelik işlemlerini tamamlayın ve karşınıza gelecek olan adımları takip ederek kredi notunuzu öğrenin.

Kredi Notunuzu Yükseltebilir ve İyileştirmek İçin Önerilerimiz

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

E-Devlet hizmetleri her geçen gün yeniliklerine devam ettiği gibi geliştirmelere tüm hızıyla devam ediyor. Birçok kişi Findeks üzerinden kredi puanını öğrenebildiği gibi E-Devlet portalı da son zamanlarda bu çalışmayı tamamladı ve vatandaşların bu özellikten faydalanmalarını sağladı. E devletten kredi notu nasıl öğrenilir merak ediyorsanız okuyunuz.

Arama alanına Risk Merkezi Raporu Başvurusu yazınız ve aratınız.

Reklam

Kredi Limit ve Borç Bilgileri alanına giriniz.

Çek Bilgileri alanını da tercih edebilirsiniz.

Gerekli adımları izleyin ve 1-3 gün içerisinde size kredi notunuz iletilecektir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git