Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Borç Para Veren Hayırseverler (MADDİ MANEVİ DESTEK)
Borç Para Veren Hayırseverler (MADDİ MANEVİ DESTEK)
Borç Para Veren Hayırseverler (MADDİ MANEVİ DESTEK) bir deneZaman zaman maddi olarak hepimiz sıkışırız ve borç para yardımı yapan ve...
Kredinizi Biz Çekelim Taksitleri Siz Ödeyin (% 100 Faiz)
Kredinizi Biz Çekelim Taksitleri Siz Ödeyin (% 100 Faiz)
Sizin yerinize kredi çeken ve kredinizi biz çekelim taksitleri ise siz ödeyin firmaları bazı durumlarda hayat kurtarıcı maddi destekler verebilir...
Anasayfa > Kredi Sicili > Krediyi Zamanından Önce Ödemek Kredi Notuna Nasıl Yansır?

Krediyi Zamanından Önce Ödemek Kredi Notuna Nasıl Yansır?

kredi erken ödenirse kredi notu artarmı

Kredi notu ile alakalı daha çok makale yazacağım fakat en çok merak edilen konuların başında yer alan mevcut bir kredimizi erkenden ödersek yani daha vadesine çok varken krediyi erken kapatmak kredi notuna nasıl yansır, olumlu bir etkisi olur mu bunu irdeleyeceğiz. 

Bankalarla olan finansal ilişkilerimizde ve hayatımızın bir çok alanında finansal işlemlerimizin değerlendirilmesinde baz alınan bir puanlama sistemidir kredi notu. Hemen hemen atacağımız her finansal adımda ilk bakılacak ve değerlendirilecek olan kısımdır. Bakalım bu notu bankalara olan borcu toplu ödemek suretiyle arttırabiliyor muyuz?

Reklam

Çekilen Bir Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Krediyi erken kapatmak sanıldığı gibi kredi notunun yükselmesine neden olmaz, aksine bir nebze de olsa kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Bireyler, kredi erken kapamanın bir güven göstergesi olduğunu düşünürler. Oysa durum sandığınızdan çok daha farklı. Bankalar, kredi verirken kredinin erken kapatılmasını değil, kredi vadesinin sonuna kadar düzenli bir şekilde ödenmesini isterler.

Kredinizi erken kapattığınız hâllerde yalnızca kalan ana paranızı ödersiniz. Bu da bankanın kalan faiz tutarından feragat etmesi anlamına gelir. Kredinizi erken kapatmak yerine ödemeye devam ettiğinizde ödediğiniz her taksitle beraber bankaya faiz ödemeye devam edersiniz. Kredinizi kapattığınızda ise bu faizleri ödememiş olursunuz.

Kredi Erken Kapama Kredi Puanını Düşürür mü?

Kredi erken kapama cezalarına değindikten sonra tekrar ana konumuz olan kredi erken kapama kredi puanını düşürür mü? sorusuna dönelim. Yazımızın başında kredi erken kapamalarının kredi puanını düşüreceğinden söz etmiştik. Peki, kredi erken kapatma kredi puanını ne kadar düşürür? Bu sorunun yanıtı kredi tutarına, kaçıncı taksitte kredinizi kapatmak istediğinize ve yapmış olduğunuz ödemeleri zamanında yapıp yapmadığınıza bağlı olarak değişir. Tahmin edeceğiniz üzere kredi tutarı ne kadar yüksekse, kredinizi ne kadar erken kapatırsanız ve ne kadar çok gecikmeli ödeme yaparsanız kredi notunuz o derece düşer. Bu düşüş bahsettiğimiz değişkenlere bağlı olarak 5 ile 100 puan arasında değişir.

Reklam

Kredinizi erken kapattıktan sonra kalan kredi, kredi kartı ve ek hesaplarınızın ödemelerini düzenli şekilde yapmanız halinde kredi notunuz kısa süre zarfında tekrar eski düzeyine gelecektir. Eğer kapattığınız kredi dışında bir krediniz bulunmuyorsa, bunun yanı sıra kredi kartı ve ek hesap da kullanmıyorsanız kredi notunuzun yükselme ivmesi 0 olacaktır.

Sıkça kredi erken kapaması yapan bireyler, bankaların güvenini zamanla kaybederler. Bankalar, kredi başvurusu esnasında geçmiş kredi tecrübelerinize de dikkat ederler. Sürekli kredi çekip erken kapama yapan kişiler, bankalar tarafından istenmeyen müşteri statüsündedirler. İlk kısımlarda bahsettiğimiz üzere bankanın amacı müşterilerinin erken kapama yapması değil, kredi vadesi sona erene kadar ödemelerini düzenli yapmasıdır. Kredi vadesi sonuna kadar düzenli ödeme yapan birinin banka nezdindeki prestiji, daha yüksek tutarda kredi çektiği halde sürekli erken kapama yapan bir müşteriye göre daha fazladır. Bankalar nezdinde güvensiz bir müşteri profili oluşturmamak adına kredi erken kapamalarının sıklığına dikkat etmenizde fayda var. Özellikle kısa ve orta vadede tekrar kredi çekecekseniz buna dikkat etmenizi öneririz. Böyle durumlarda ilk olarak yeni kredi çekmek, daha sonra hâlihazırdaki kredinizi kapatmak çok daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Böylece çekeceğiniz yüksek tutarlı kredinin tahsis edilmesini kendi elinizle engellemiş olmazsınız ve ihtiyaçlarınızı daha sağlam bir şekilde karşılama fırsatı elde edersiniz.

Konut Kredisi Ödemenizi Vadesinden Önce Yaparsanız Erken Kapama Cezası Ödeyebilirsiniz!

Kredi erken kapamasıyla alakalı içerikte konut kredisi erken kapama cezasına da yer vermekte fayda var. Diğer kredilerde olmayan bu ceza, cezadan ziyade kredi başında alınmayan vergilerin erken kapama esnasında tahsiline dayanır. Devlet, konut kredisi çeken vatandaşlara destek amacıyla bazı vergileri almamakta, erken ödeme durumunda ise kalan taksitler için vergilerin ödenmesini talep etmektedir.

Kalan kredi taksit sayısı 36 aydan fazla ise en fazla %2, 36 aydan az ise en fazla %1 oranında ceza uygulanabilir. Bankanıza başvurarak bu oranlarda indirim yapılmasını talep edebilirsiniz. Zira bu oranlar kesin alınması gereken cezayı değil, alınabilecek maksimum ceza oranını ifade eder.

Reklam

Konut kredisi erken kapama cezası hesaplama işlemlerini örneklerle daha iyi ifade edebiliriz. Diyelim ki 120 ay vade ile konut kredisi çektiniz ve 40 taksit ödemeniz varken kredinizi erken kapamak istediniz. Kalan kredi vadesi 36 aydan fazla olduğu için erken kapama tutarının %2’si kadar ceza ödemeniz gerekir. Eğer kalan kredi vadesi 40 ay değil de 25 ay olsaydı o zaman %1 ceza ödemek durumunda kalacaktınız. Bu oranlar, kalan kredi ana para tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Yani çektiğiniz kredinin %2’si ya da %1’i değil, kalan tutarın %2’si ya da %1’i kadar ceza ödemeniz öngörülür.

İhtiyaç Kredisi İçin Erken Kapama Cezası Var Mı?

İhtiyaç kredisi erken kapama cezası, uygulanması yasak olan bir cezadır. Bankaların sizden ihtiyaç kredisi erken kapama cezası adı altında komisyon almaları tamamen yasaktır. İhtiyaç kredinizi kapatırken yalnızca kalan ana para tutarı kadar ödeme yapmanız yeterlidir. Bankalar, feragat ettikleri faiz tutarını baz alarak sizlere bankacılık hizmet paketi satabilir ve bunu cezaymış gibi gösterebilir.

Bu durumda sözlü ya da yazılı itirazda bulunmalısınız. İtirazınızda ihtiyaç kredisi erken kapamasında ceza uygulanamayacağı tarzında bir ibare kullanırsanız banka görevlileri bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu anlayarak geri adım atacaklardır. Aksi takdirde şikayetçi olacağınızı bildirmeniz de oldukça etkili olacaktır.

Taşıt Kredilerinde Erken Ödeme Yapılınca Ceza Ödenir Mi?

Taşıt kredisi erken kapama cezası da tıpkı ihtiyaç kredisi gibi yasak olan bir uygulamadır. Taşıt kredinizi erken kapattığınızda da bankaya ek bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Yalnızca kalan ana para tutarını ödemek kaydıyla taşıt kredinizi erken kapatabilirsiniz.

 

Reklam
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git