Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Dolar Euro Yani Döviz Bozan Bankalar ve ATM’ler (EXCHANGE)
Dolar Euro Yani Döviz Bozan Bankalar ve ATM’ler (EXCHANGE)
Döviz bozan bankalar yani dolar ve euro para birimlerini hangi bankalar ve ATM'ler aracılığı ile bozabilirsiniz bunu anlatmaya çalışacağım sizlere....
Borsada Az Komisyon Alan Yatırım Şirketleri ve Bankalar
Borsada Az Komisyon Alan Yatırım Şirketleri ve Bankalar
Borsada işlem gerçekleştirmek, kazançlarını nakit olarak bekletmek yerine karlı yatırımlar olarak geri dönüşünü sağlamak isteyen kişilerin tercih ettiği bir alandır....
Anasayfa > Finans > Yatırım Tavsiyesi Vermek Suç mu?

Yatırım Tavsiyesi Vermek Suç mu?

Doların, altının hızla yükseldiği günümüzde insanlar yatırımlarını Türk lirası olarak bekletmek yerine farklı şekilde değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Hangi dövize ya da yatırım aracına paranızı yaptıracağınızı bilmiyorsanız internet üzerinden ekonomistlerin yorumlarını inceleyerek karar verebilirsiniz. Ekonomi ile ilgili yorum yapan, video ya da içerik paylaşımında bulunan kişiler doğrudan size yatırım tavsiyesi adı altında tavsiye veremezler. Yatırım tavsiyesi vermek ülkemizde suç sayılıyor. Bu yüzden ekonomi hakkında yorum yapacak olan kişiler yorumlarının altına ‘’yatırım tavsiyesi değildir’’ şeklinde YTD kısaltmasını kullanarak mutlaka not düşerek hareket ederler. Sermaye Piyasası Kurulu bu konuda çok net çizgilerle ilerlediği için ekonomi ile ilgili paylaşımda bulunacaklara tavsiye YTD ibaresi ile paylaşımlarınızı sonlandırmaya dikkat edin. Bu kısaltmayı kullandığınızda hakkınızda herhangi bir işlem gerçekleştirilemez. YTD açılımı nedir denildiğinde, aslında bu kısaltma sizin yatırımla alakalı kendi görüşlerimi belirtiyorum şeklinde yaptığınız açıklama olarak kabul görür.

Yatırım Tavsiyesi Vermek Suç mu?

YTD nedir? Merak edenler için bu kısaltmanın açılımı ‘’Yatırım tavsiyesi değildir’’ olup, insanlara yatırım bilgisi verecek, yönlendirmeler de bulunacak kişilerin kullanması gereken bir ibaredir.

Reklam

Sermaye Piyasası Kurulu 6362 sayılı kanuna göre yatırım tavsiyesi vererek insanları dolandırmaya çalışan kişilerin önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu kanun özellikle yanıltıcı bilgi aşılamaya çalışan kişilerin sizleri kandırmasını önlemek ve kendi özgür iradenizle yatırımlarınızı gerçekleştirmeniz için vardır. Bu tarz yatırım tavsiyesi içeren paylaşımlarda bulunan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğu da üç ve beş yıla kadar hapis cezası uygulaması yapılabiliyor.

Yorumlarda YTD Yazması

Bu yüzden insanlar özellikle bir açıklama yapacakları zaman altını çizerek YTD değildir şeklinde açıklamalarına eklemelerde bulunuyorlar.  Yatırım önerisinde bulunmanız için mutlaka lisansınız olmalı ve bu tarz yetki belgeniz olmadan resmi bir şekilde insanlara yatırım tavsiyesinde bulunmamalısınız. Aksi taktirde hakkınızda cezai işlem başlatılabilir.

Finansal Risklerde Yatırım Tavsiyesi Almak

Finansal işlemler her zaman risk barındırır. Bu yüzden yatırım yaparak paranızı kısa süre içerisinde katlamak istiyorsanız mutlaka risk faktörlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Her zaman risk oranı daha düşük olan uzun vadeli yatırım araçlarını tercih ettiğinizde zarar etme olasılığınız azalırken kar oranınızda yükselecektir.

Reklam

Ben finansal açıdan büyük sıçramalar elde etmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim diyen kişiler mutlaka profesyonel yardım alarak ilerlemeliler. Kendinize özel bir finans danışmanı tutarak yatırımlarınızı profesyonel adımlar atıp gerçekleştirebilirsiniz.

Yetki Belgesi Olan Kişiler ve YTD

Bir finansçı ile çalıştığınızda karşınızdaki kişinin yapacağı yatırım önerileri tamamen yasaldır. Mutlaka finansçınızın yetkili belgelerini görerek emin bir şekilde çalışmaya başlamalısınız. Bunun dışında sizlere YTD adı altında tavsiye veren kişilerin lisansı olmadan bu şekilde önerilerde bulunması yasal değildir. YTD açılımı nedir, yatırım tavsiyesi değildir ifadesinin kısaltmasıdır. Finansal açıdan yetkinliğe sahip olmayan kişiler bu ibareyi kullanarak yaptıkları açıklamanın yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizerler. Peki, yatırım tavsiyesi alırken finansçınızın profesyonel olarak çalışıp çalışmadığını nereden anlarsınız? Bunun için finansal yardım aldığınız kişinin aşağıdaki hedefleri gerçekleştiriyor mu gerçekleştirmiştir mu incelemesini kendiniz yapabilirsiniz.

İlk olarak yatırımın amacı belirlenmelidir. Bu da finansçınızın hedefleri, yatırım yaparken kullandığı kaynak ve yöntemler nelerdir sorularını beraberinde getiriyor.

Yatırım yaparken uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi işlem gerçekleştireceksiniz. Emeklilik ya da likitide birikimi gibi hangi seçenek size daha yakın geliyor.

İyi bir yatırım desteği almak için yatırımcının kaynakları iyi incelenmelidir. Kişinin düzenli bir geliri var mı, ev ya da arsa gibi taşınamaz birikimi var mı bunlar incelenmelidir.

Reklam

Yatırım yapacak olan kişinin finansal açıdan daha önce deneyimi oldu mu, döviz işlemi gerçekleştirdi mi, yabancı para birimlerine ne kadar hakim gibi konularda önemli olan başlıklardandır.

Eğer finansçınız sizden bu bilgileri alıyor ise doğru insanla çalışıyorsunuz demektir.  Her banka ve finansçı belli şartları yerine getirmek zorundadır. Sınırlarını aşmadan sizlere yatırım konusunda tavsiyelerde bulunurlar. Karşınızdaki kişi size yatırım tavsiyesi veriyorsa kesinlikle bu tavsiyeden herhangi bir çıkarın olmaması ve aynı zamanda sizinle çatışmaması da gerekir. Bu şekilde davranan banka ya da finansçılarla birlikte çalıştığınızda yatırımlarınızın değeri korunur.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bireysel Yatırım Yapmak mı Yatırım Tavsiyesi Almak mı Kazandırır?

Ben yatırım tavsiyesi almak istemiyorum, herhangi bir banka ya da finansçıya da ihtiyacım yok diyorsanız kendi yatırım planınızı kendiniz yapabilirsiniz. Elbette ki her yatırımın risk oranı farklı olmakla birlikte, bankalarla çalışıyor olsanız dahi risk her zaman vardır. Risksiz yatırım gerçekleştiremezsiniz.

İnişli Çıkışlı Piyasalar

Para piyasaları günümüzde çok inişli çıkışlı hareket ettiği için bu risk oldukça fazla. Bu yüzden bir banka ya da finansçı ile çalışmak sizin için risk oranlarını düşürmek demek olacak. Gene de kendi araştırmalarınız ve hedef planlamalarınızla yatırımlarınızı değerlendirebilirsiniz. Bunun için sosyal medya platformlarında yayın yapan ekonomistleri dinlemek çok daha emin adımlar atmanıza yardımcı olacaktır. Yasal olarak suç sayılan yatırım tavsiyesi vermek, ekonomistlerin yetkili belgeleri dahilinde yaptıkları bir tavsiye olduğu için güvenle değerlendirme yapabilirsiniz. Bu tarz sosyal medya platformlarında herkese açık bir şekilde tavsiye de bulunan kişileri takip etmek bir yana size WhatsApp ve Telegram gibi kanallar üzerinden ulaşarak yatırım tavsiyesi vermek isteyen kişilere de itibar etmemelisiniz.

Reklam

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Günümüzde artık her konuda insanlar dolandırılabiliyor ve karsınızdaki kişinin dolandırıcı olduğunu anlayamıyorsunuz. Bu tarz özelden gelen yatırım tavsiyesi değildir şeklinde size tavsiye vermeye çalışan kişilere itibar etmeyin. Bunun yerine yatırım tavsiyesi değildir açıklaması ile ekonomi ve finans hakkında konuşan kişileri dinleyerek kendi kararlarınızı kendiniz verebilirsiniz.

Kripto Para Yatırım Tavsiyesi Vereceklere Dikkat!

Kısa süre içerisinde popüler bir hale gelen kripto para türleri çok fazla insana kazancını katlama fırsatı verdi. İnsanlarda doğal olarak bir anda bilinçsizce kripto paralara yöneldiler. Kripto para çılgınlığı sonucunda bilinçsiz hareket eden kişiler çok büyük zarara uğrayıp aralarında dolandırılanlarda oldu. Bu yüzden kripto para alırken ya da satarken mutlaka dikkatli hareket etmeli, en azından hangi coin ne işe yarıyor bilgi edinerek işlem yapmalısınız.

YTD Yazmak Dikkate Alınır mı?

En popüler ve güvenilir olarak bilinen sanal paralardan bitcoin ya da ethereum gibi coinleri tercih etmek finansal açıdan size çok kayıp yaşatmayacaktır. En azından yatırım yaparken bilinen coinleri tercih etmek risk oranını düşürürken aynı zamanda dolandırılma ihtimalinizi de ortadan kaldırır. Kripto paralar hakkında hiç bilginiz yoksa bilgi almak için YTD seklinde açıklama yapan kişileri dinleyerek fikir edinebilirsiniz.

Günümüzde en çok yatırım dolandırıcılığı kripto paralar üzerinden olmakta. Bu yüzden size yatırım tavsiyesi veriyorum diyerek yönlendirme yapan kişilerden uzak durmalısınız. YTD açılımı yatırım tavsiyesi değildir olan kısaltmayı kullanan kişiler yasal olarak suç işlemiş durumuna düşmezler. Bu yüzden kripto para ile ilgili yatırım bilgi paylaşımında bulunmak istiyorsanız da mutlaka bu ifadeyi cümlelerinize eklemelisiniz. Aksi takdirde Sermaye Piyasası Kurulu kanununca yeni düzenlemeye göre hapis cezası ile cezalandırılırsınız. Borsada aktif olan ve sürekli paylaşımlarda bulunan kişiler için YTD açılımı hayat kurtarır diyebiliriz. Bu kısaltma sizin yatırımla alakalı kendi görüşlerinizin bildirdiğinizin altını çizer. Karşınızdaki kişiler sizin verdiğiniz bilgilere göre yatırım gerçekleştirdiklerinde YTD ifadesini kullandığınız için kayıp yaşasalar bile herhangi bir şekilde suç duyurusunda bulunamazlar. Bu şekilde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılacak tüm yaptırımlardan kendinizi korumuş olursunuz.

Reklam
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git