Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Banka Kartı ve Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma
Banka Kartı ve Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma
Son birkaç yıl içinde bankaların kredi kartı veya banka kartlarına temassız kullanım özelliği getirmesi ile birçok dolandırma olaylarına karşı banka...
Gelen Kredi Kartını Kullanmazsam İptal Olur mu? (Güncel)
Gelen Kredi Kartını Kullanmazsam İptal Olur mu? (Güncel)
Bankadan size kredi kartı geldi ve kartı kullanmak istemediniz. Kartı zarfından bile çıkartmadan bir kenara attınız diyelim, gelen kredi kartını...
Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartı Alışveriş Limitini Nakite Çevirme Seçenekleri

Kredi Kartı Alışveriş Limitini Nakite Çevirme Seçenekleri

karttaki parayı nakit çekme

Yazımızın temel amacı kredi kartındaki parayı nakite çevirmek isteyenler adına olacak, paraya hayatımızın her alanında ihtiyacımız olur. Kimi zaman kişisel ihtiyaçlar için kimi zaman ise sevdiklerimizin ihtiyacı için önem teşkil etmektedir. Bu sebeple insanlar sürekli olarak çalışırlar ve çalışmalarının karşılığında belli miktarlar alırlar. Ancak bazen alınan ücretler zor durumlarda yeterli olmayabiliyor. Bu durumda kişiler çoğu zaman bankaların yolunu tutuyor.

Bankalar insanların ihtiyaçlarını karşılamaları için iki türlü maddi destek sağlar. Bunlardan biri kredi iken diğeri ise kredi kartıdır. Kredi sadece nakit olarak bireylere sunulur. Sunulduktan sonra ise belirli vadelerde taksitler halinde faizi ile beraber ödenmesi istenir. Kredi kartları ise belirli bir limitler halinde sunulur bu limitler nakit avans limiti ve alışveriş limiti olarak ikiye bölünür. Nakit avans limiti kartınızdan nakit olarak çekebileceğiniz tutarı belirtir. Kalan kısım ise sadece alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Reklam

Şimdi bu ayrımı öğrendiğimize göre nakit avans limitimizi tamamen kullanmış isek ve kredi kartında kalan parayı yani alışveriş limitini nakite çevirme şansımız var mı? Eğer varsa kredi kartını nakite çevirme yöntemleri nelerdir hangi uygulamalar ve yöntemleri kullanarak alışveriş limitimizi nakit olarak elimize alabiliriz bir bakalım.

Kredi Kartındaki Parayı Nakite Çevirmek İçin Seçenekler

Şimdi öncelikle bir varsayım yaparak kredi kartımızın limitinin 10.000 TL olduğunu düşünelim ve bu limitin 6.000 TL oranı alışveriş limiti, 4.000 TL ise nakit limitimiz olduğunu düşünelim. Biz 4.000 TL olan nakit limitimizi daha önce kullandık bitirdik. Fakat halen nakite ihtiyacımız var ve kartımızda bulunan 6.000 TL alışveriş limitimizi nakite çevirmek istiyoruz o zaman şöyle söylemeliyim ki, kredi kartında bulunan ve nakit avans olarak çekilemeyen limiti nakite çevirmek için temelde iki farklı seçenek vardır;

Bu seçenekler ise şu şekildedir;

Reklam
  • Komisyon Ödeyerek Nakite Çevirme
  • Komisyonsuz Nakite Çevirme

Kartımızdaki alışveriş limitimizi komisyonlu ve komisyonsuz olarak nakite çevirme yöntemleri uygulanırken farklı alanlardan destek alınır. Hem tanıdıklarınızdan hem de bu işi yapan firmalardan destek alabilirsiniz. Komisyonlu çevirmede, paranız üzerinden alınacak komisyon payını gözden çıkarmanız gerekecek.

Kredi Kartı Alışveriş Limitini Komisyon Ödeyerek Nakite Çevirme Yöntemleri

Karttaki parayı nakite çevirebilmek için uygulanacak yöntemlerin sayısı oldukça fazladır. Fakat komisyonlu çevirme yöntemlerinde bu yöntemlerin sayısıyla değil, güvenliği ile ilgilenmek gerekiyor. Zira komisyonlu nakite çevirmede alınan komisyonun yanı sıra, kartınız nakite çevrilirken sizden uygulamanızı isteyecek adımları dikkatle takip etmelisiniz. Aklınızda bir şüphe olduğunda bu yöntemden vazgeçmek en akıllıca seçim olacaktır.

Komisyonlu nakite çevrim yöntemleri şunlardır;

  • Kuyumculardan Nakite Çevirme
  • E-ticaret Yöntemi
  • Firmalar İle Anlaşmak
  • Sosyal Medya Yayıncıları Aracılığı İle Nakite Çevirme
Komisyonlu kredi kartını nakite çevirme yöntemleri komisyonsuza göre daha tehlikelidir. Paranızı kaptırmak istemiyorsanız zorda kalmadıkça bu yöntemleri kullanmayın.

Kuyumculardan Altın Alıp Satma Yolu

Kuyumcular sattıkları altın karşılığında normal şartlarda da üzerinden kar alırlar. Ancak aynı zamanda kredi kartını nakite çevirme işlemlerinde de etkili yollardan biridirler. Kuyumculardan biri ile anlaşarak kredi kartınız ile altın alırsınız.

Reklam

Daha sonra ise bu altını kuyumcuya tekrar satarak paranızı nakite çevirirsiniz. Fakat bu yöntemde hem altını daha az fiyata satmanız hem de kuyumcunun alacağı komisyonla nakite çevireceğiniz paranın bir kısmını gözden çıkarmalısınız.

Hemen bir örnekle açıklayalım 1.640 TL olan bir çeyrek altını 30 TL komisyon ödeyerek 1.670 TL ye kredi kartınızla alabilir, daha sonra aynı kuyumcuya veya farklı bir kuyumcuya 1.600 TL gibi bir rakama satarak cüzi bir komisyon ödeyerek nakit sağlamış olursunuz.

E-ticaret Yöntemini Kullanmak

Komisyonlu kredi kartını nakite çeviren siteler arasında en az riskli yöntemlerden biri e-ticarettir. E-ticaret siteleri bilindiği üzere yapılan satışlar üzerinden belli bir oranda komisyon alır. Güvenilir ve büyük bit e-ticaret sitesinden iki farklı hesap açarak, bir ürününüzü bir hesaplarınızdan birinden satışa çıkarın. 

Bunlara örnek olarak (hepsiburada.com, sanalpazar.com, sahibinden.com)

Daha sonra ise satışa çıkardığınız ürünü diğer hesabınızla kredi kartı bilgilerinizi girerek satın alın. Böylelikle aldığınız ürünün ücreti e-ticaret sitesinin aldığı komisyon kesilerek hesabınıza nakit olarak aktarılır.

Sosyal Medya Yayıncıları (fenomenleri) Aracılığı İle Nakite Çevirme

Bulunduğumuz çağda en popüler teknolojik mesleklerden biri olan sosyal medya yayıncılığı birçok kişi tarafından takip ediliyor. Bu yayıncılar hem izlenme hem de reklamlara göre para kazanırken, aynı zamanda donate adı verilen yardımlarla da takipçilerinden para desteği alırlar.

Bu tür güvenilir yayıncılarla anlaşarak kredi kartınızı donate atmak için kullanabilirsiniz. Yayıncı daha sonra komisyonunu alarak bu parayı size nakit olarak teslim eder.

Reklam

Kredi Kartı Alışveriş Limitini Komisyonsuz Nakite Çevirme Yöntemleri

Kredi kartını nakite çevirme işlemi için birden fazla yöntem olduğunu söylemiştik. Temelde bahsettiğimiz iki yöntemden biri olan komisyonsuz nakite çevirmede de farklı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler ise şunlardır;

  • Banka İle Anlaşma
  • Tanıdıklara Alışveriş Yapmak
  • Bir Ürün Alıp Tekrar Satmak

Risk oranı en düşük yöntem olan komisyonsuz nakite çevirmede hem paranızı kaybetmezsiniz hem de hızlıca nakit akışı sağlamış olursunuz.

Banka İle Anlaşma (Limit Arttırım Talebi)

İnsanlar kredi kartındaki nakit avans limitini kullandıktan sonra geriye kalan kart limitini de nakit olarak kullanmak ister. Bunun için en basit yöntemlerden biri kartın ait olduğu banka ile temasa geçmektir. Bankadan karttaki tüm limitin nakit olarak kullanılabilmesi talep edilmesi yada nakit avans limitinizin arttırılmasını talep edebilirsiniz. Eğer daha önceki banka ödemelerinizde bir sorun yok ise ve kişinin kredi notu da yüksek ise banka bu talebi kabul etmesi oldukça güçlü bir ihtimaldir.

Tanıdıklar Adına Alışveriş Yapmak

Bu yöntemde öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; eğer nakite çevirmek istediğiniz miktar yüksek meblağlarda ise bu yöntemi uygulamak pek mantıklı olmaz. Ancak eğer 1000 liraya kadar bir nakit çevirme yapmak istiyorsanız, en kolay ve hızlı yöntemlerden biridir. Tanıdıklarınızın alışverişlerini kendi kredi kartınızdan yaparak, ödenen ücreti nakit olarak alabilirsiniz. Böylelikle birkaç alışveriş ile tüm limitinizi nakite çevirmiş olursunuz.

faturaları kredi kartı ile odeme

Reklam

Kredi kartını nakite dönüştürmede en çok kullanılan yöntemlerden biri faturaların kart ile ödenmesidir. Sadece komşularınızın değil, eğer evinizde faturaları başka bir birey ödüyorsa onun yerine kredi kartından ödeme yapabilirsiniz. Daha sonra yaptığınız ödemeyi nakit olarak alırsınız. Böylelikle herhangi bir komisyon ödemesi yapmadan nakit ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Bir Ürün Alıp Tekrar Satmak

Ürün alıp tekrar satma yönteminde alınacak ve hızlıca satılabilecek en iyi ürün teknolojik olanlardır. Özellikle indirimde olan ve sınırlı sayıdan bulunan ürünlerden birini kredi kartınızla alıp, daha yüksek fiyata satma şansınız bile bulunuyor.

Kredi Kartı Nakit ve Alışveriş Limitleri Nasıl Belirlenir?

Kredi kartlarının genellikle nakit çekim limiti, kart limitinden düşüktür. Kişiler nakit avans adı altında belli bir limitte para çekebilirken, kartın geri kalan limitini sadece kartlı işlemlerde kullanabilir. Ancak bazen kartın geçerli olmadığı veya nakite ihtiyaç olunduğu zamanlarda kalan limitinde nakite çevrilmesi istenir.

Bu sebeple de bireyler kredi kartını nakite çevirme yöntemleri arayışında oluyor. Kredi kartını nakite çevirmek için birçok yöntem bulunsa da, bu yöntemleri uygularken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Alışveriş limitinizi nakite çevirirken tüm paranızdan olmayın ve dolandırılmamaya dikkat edin. Aşağıdaki hususlara mutlak suretle dikkat etmelisiniz.

Limitler Hakkında : Kredi kartı Limit Kontrol Sistemi Nedir?

Reklam

Kredi Kartını Nakite Çevirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi kartınızı nakite çevirirken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri kesinlikle kart bilgilerinizi paylaşmamanızdır. Sizden kart bilginizi isteyenlere güvenmeyin. Ayrıca sizden ön ödeme talep edenleri dikkate almayın ve hiç bir suretle bir ödeme yapmayın. Genellikle legal olan yolları tercih edin ve risk almayın. 

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git