Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Kredi Kartı Limit Kontrol Sistemi LKS Nedir, Nasıl Çalışır?
Kredi Kartı Limit Kontrol Sistemi LKS Nedir, Nasıl Çalışır?
Kullandığımız kredi kartlarının bir limitleri bulunduğu aşikar, birde LKS limiti var! Bu konumuzda bunu işleyeceğiz. Limit kontrol sistemi (LKS) sebebi...
Kredi Kartı Alışveriş Limitini Nakite Çevirme Seçenekleri
Kredi Kartı Alışveriş Limitini Nakite Çevirme Seçenekleri
Yazımızın temel amacı kredi kartındaki parayı nakite çevirmek isteyenler adına olacak, paraya hayatımızın her alanında ihtiyacımız olur. Kimi zaman kişisel ihtiyaçlar...
Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartı Onaylatma Yöntemleri

Kredi Kartı Onaylatma Yöntemleri

Kredi kartı çıkarttırmak için bankaların belli koşulları vardır. Genel olarak kredi kartı onaylatma yöntemleri arasında en önemli olan konu kredi notudur. Kredi notunuza göre bankalar sizinle çalışmak isterler. Bazı durumlarda kredi notunuz kötü olsa bile kredi kartı alabilmenizi sağlayacak yöntemler yer almaktadır.  Bu yöntemleri değerlendirerek siz de kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı Onaylatma Yöntemleri

Kredi kartı kullanımı özellikle alış veriş yaparken size pek çok konuda avantaj sunuyor. Taksitli alış veriş seçenekleri ve bonuslarla harcama yaptıkça kazanç elde edebiliyorsunuz. Fakat kredi kartı kullanırken ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmediğiniz de kredi notunuz düşüyor ve bir daha bankaların size kredi kartı verme oranı da azalmış oluyor. Risk durumunu arttıran kredi notu düşmesi gibi sorunlar yüzünden kredi kartı çıkarttırmakta oldukça zorlanabilirsiniz. Fakat bu bir daha kredi kartı kullanamayacağınız anlamına gelmez. Kredi kartı onaylatma yöntemleri arasında yer alan en önemli nokta kredi puanınızı yükseltmektir. Kredi notunuz düşük olduğu için bankalar size kredi kartı vermiyorsa ilk olarak notunuzu yükseltmelisiniz. Peki kredi notu nasıl yükselir? Kredi notunuzun en hızlı şekilde yükselmesi için ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmalı ve risk oranınızı bankanın gözünde düşürmelisiniz. Krediniz varsa bu krediyi kapatmak ya da düzenli ödemekle işe başlayabilirsiniz. Kredinizi kredi ödeme süresinden önce kapatmakta bankanın gözünde sizi yükseltecek ve risk oranınızı düşürecektir. Borcu olan bir kredi kartınız varsa ve bu kartı kullanamıyorsanız bile ödemelerinizi yoluna sokarak kartınızı kullanabilir hale getirmelisiniz. Çok sayışa kredi başvurusu yapmakta kredi notunu düşüreceği için bu süreçte herhangi bir kredi başvurusunda bulunmamalısınız. Belli bir süre sonra düzenli ödemeler ile kredi puanınız yükselecek ve kredi kartı başvurunuz için yeterli notunuz olacaktır.

Reklam

 

İlk Defa Kredi Kartı Alacaklar için Kart Onaylatma Yöntemleri

Bankalar genelde daha önce kredi kartı kullanmamış olan kişilere kart vermekte zorluk çıkarırlar. Hiçbir şekilde bankalarla işlem gerçekleştirmediyseniz kredi kartı başvurunuz onaylanmayacaktır. Bu yüzden kart başvurunuzun onaylanması için ilk olarak bankalardan hesap açmanız gerekiyor. Maaş hesabı bile kredi kartı çıkartmak için yeterli olacaktır. Kredi kartı başvurusu yaparken maaşınız yattığı bankayı kullanmak daha akıllıca olacaktır. Banka içerisinde hesabınız olduğu için kredi kartı onaylatması daha kolay gerçekleşir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda maaş aldığınız bankalar bile size kredi kartı vermeyebilirler. Bunun ana sebebi ise maaşınızın alt limite takılmış olması ya da daha önce gerçekleştirdiğiniz düzensiz ödemelerdir. Sürekli olarak bankalara kredi kartı başvurusu yapmak ve ret yemekte maaş aldığınız bankanın size kart vermeme sebepleri arasında yer alır. Bu yüzden belli bir süre hiçbir bankaya kart başvurusu yapmamalı ve varsa ödemelerinizi düzene sokmalısınız. Düzenli olarak maaşınız bankaya yattığında otomatik olarak kart başvurunuz belli bir süre sonra onaylanacaktır.

 

Reklam

Kredi Kartını Onaylatmanın En Kolay Yolu Nedir?

Kredi kartına kısa sürede ihtiyacınız varsa yapmanız gereken tek şey bir bankadan hesap açmak ve bu hesaba fatura talimatı vermektir. Otomatik ödeme talimatları ile banka üzerinden para giriş çıkışı yaptığınızda aktif olarak o bankayı kullanacağınız için kredi kartı başvurunuzu hızlı bir şekilde olumlu sonuçlanabilirsiniz. Fakat gene dikkat etmeniz gereken konu bu faturaları düzenli ödemektir. Aksi taktirde gene kredi kartı başvurunuz ret yer.

 

Bir diğer yöntem ise farklı bankalardan açtığınız bu hesaba para giriş çıkışı yapmak. EFT işlemleri ile hesabınıza para girişi sağladığınızda gene bankayı kullanacağınız için kredi kartı çıkartma olasılığınız artacaktır. Sadece para transferi değil altın hesabı gibi farklı döviz hesapları açarak düşük limitlerde para girişini hesabınıza geçtiğinizde de banka kredi kartı konusunda size hızlı bir geri dönüş sağlar. Buradaki püf nokta bankanın sizin paranız olduğuna inanması ve kredi kartı ile yapacağınız harcamaları ödeyebileceğiniz riskini almasıdır.

 

Reklam

Kredi Kartı Onaylatma Süresi Ne Kadar Sürer?

Yukarıda belirtilen işlemleri yaptığınızda belli bir süre kart onaylatması için beklemeniz gerekiyor. En azından kredi puanınızın yükselmesi için iki ay gibi bir süre hiçbir bankaya kart başvurusunda bulunmamamlasınız. Bu iki aylık sürecin sonunda mutlaka bankalar size kredi kartı verecektir. Kredi kartı başvurusu yaparken kredi notunuzun yükselip yükselmediğini de mutlaka öğrenerek işinizi garantiye almalısınız. Kartınızın onaylaması için kredi notunuzun 1000 olması gerekiyor. Bu puanı yakaladığınızda bankalar size kredi kartı vermek zorunda kalacaktır. Kredi notunuz yükseldiği için otomatik olarak risk analizi yapıldığında riskli durumundan da çıkarsınız. Kredi kartı başvurusu yaparken iki ayın sonunda şubeye giderek işleminizi gerçekleştirin. Şubeden yapacağınız kredi kartı başvurusu gene olumsuz sonuçlanırsa bunun nedenlerini mutlaka öğrenmeli ve ona göre bir yol izlemelisiniz.

 

Kredi Kartı Alabilmek için Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı alabilmeniz için belli şartlara uygun olmanız gerekiyor. Bunun için ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranır. Daha sonra en az 3 ay boyunca sigortalı bir şekilde çalışmış olmanız gerekiyor. Bankalar sizin sigorta geçmişinizi ve maaşınızı görebiliyor oldukları için mutlaka bu şartı sağlamalısınız. Kredi notunuzun minimum 1000 olması da bankaların aradığı bir diğer şarttır. Eğer sigortalı çalışan değilseniz ve 18 yaşından küçükseniz kredi kartı alamazsınız diye bir koşulda yoktur. Bazı bankaların ev hanımlarına ve öğrencilere özel düzenledikleri düşük limitli kart kampanyaları mevcuttur. Bu kartlardan faydalanabilmek için de gene bankaların sunduğu koşulları kabul etmeli ve şartlara uygun olmanız gerekiyor.

 

Blokeli Kredi Kartı Olmasına Rağmen Kart Veren Bankalar Hangileri

Daha önce kullandığınız kredi kartında bloke varsa ve yeni bir kart çıkarttırmak istiyorsanız her bankaya başvuru yapamazsınız. Blokeli kartlara daha yeni kredi kartı veren bazı bankalar vardır. Bu bankalara kart başvurusu yaptığınızda kart çıkarttırma şansınız daha yüksek olacaktır. Bu bankalar ise şunlardır;

Reklam
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • ING
 • Garanti BBVA
 • TEB
 • Yapı Kredi

Bu bankalarda gene kredi notu sorgulaması yaparak sizlere kart vermektedir. Gene kullanıcıların mutlaka kredi notunu yükseltmesi ve ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekiyor.

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kartı alırken bankalar 1-699 puana sahip olan kişileri en riskli, 700-1099 orta riskli, 1100-1499 az riskli, 1500-1699 iyi ve 1700-1900 puana sahip olan kişileri ise çok iyi olarak değerlendirirler. Buna karşın riskli konumunda olsanız dahi, size kredi kartı verecek bankalar bulunmaktadır. Bu bankalardan alacağınız kredi kartının limiti başlangıçta düşük tutulur. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaparak kart limit artışınızı da kısa süre içerisinde yükseltebilirsiniz. Bu ödemeler kredi puanınızın yükselmesine de yardımcı olacaktır.

 

En kolay kredi kartı veren bankalar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kuveyt Türk
 • ING Bank
 • TEB
 • Albaraka Türk
 • Fibabanka
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası

Bu bankalardan teminatlı kredi kartı limiti artışı sağlayabilirsiniz. Örneğin bankaya 1000 TL yatırdığınızda 800 TL limite sahip kredi kartı ya da 600 TL limite sahip kredi kartı alabiliyorsunuz. Her bankanın teminatlı kredi kartı limiti değişiklik göstermektedir. Bunun için bankaların müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Reklam
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git