Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor? (% ?)
Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor? (% ?)
Bankalar konut kredisinin yüzde kaçını veriyor sorusu, yıllardan beri eksik ya da yanlış bilinen bankacılık soruları arasında yer almakta. Bankalar...
Eski Kredi Borcunu Kapatıp Yeni Kredi Çekme (Kredi Yenileme)
Eski Kredi Borcunu Kapatıp Yeni Kredi Çekme (Kredi Yenileme)
Taksitleri devam eden krediyi kapatarak 2. bir kredi çekmek mümkün mü veya takipte olan bir kredi borcu ödendiğinde yeni bir...
Anasayfa > Kredi > Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü?

Sürekli kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürür mü veya kredi kartı başvurusu yapmak kredi notunu etkiler mi gibi sorular insanları tedirgin etmeye yetiyor. Bu soruları sizler için araştırdık ve merak edilenleri derledik. Kredi başvurusu yaptım kredi notum düştü mü?

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü?

Dijitale doğru ilerlemeye devam ettiğimiz günlerde, artık hemen hemen herkes mobil uygulamalar üzerinden tüm işlemlerini gerçekleştirebilir oldu. Özellikle bankacılık işlemleri mobil uygulamalar üzerinden çok daha pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilmekte. Kredi başvurusu için bankaya giderek sıra beklemenize gerek kalmadı. Bu uygulamalar sayesinde tek tıkla mobil hesabınıza giriş yaparak, bankanın size sunduğu hazır kredilerden faydalanabilirsiniz.

Reklam

Kredi Notu Doğrudan Etkileniyor mu?

Dijital kredi kullanımı ihtiyaçlarınıza yönelik, kefil ve herhangi bir şekilde ödenek göstermeden alabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Kredi çekmenin bu kadar kolaylaştığı günümüzde, kredi notu da oldukça önemli bir nokta. Bankalar her ne kadar dijital platformlar üzerinden sizlere anında kredi sağlayabiliyor olsalar da kullandığınız krediler banka sicilinize işliyor. Bu da kredi notunuzu doğrudan etkiliyor. Her bankanın kendi kriterlerine göre bir değerlendirmesi olduğu için kredi başvurularınız bankaların inisiyatifine kalmış bir durumdur ve kredi notunuzu etkilemese de mutlaka karşınıza çıkacaktır.

Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi notu genel olarak işlem gerçekleştirdiğiniz bankalar ile aranızda olan ödemelerin değerlendirildiği bir rapordur. Bir nevi karne görevi gören kredi notunuz, bankaların size kredi, kredi kartı gibi işlemler için onay vermeden önce bakması gereken bir rapordur. Bankalar sizi kredi notunuza göre değerlendirirler ve işlemlerinizin gerçekleşme hızı da gene bu nota göre olmaktadır. Bu yüzden kredi notunuza dikkat ederek bankalar üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Kredi notu, bankaya olan kredi kartı borcunuzu düzenli ödemediğinizde, çok fazla kredi çektiğinizde ya da birden fazla bankaya borcunuz olduğunda düşmektedir. Müşterisi olmadığınız herhangi bir bankadan kredi işlemi yapmak istediğinizde, bu banka aktif olarak kullandığınız bankaya olan borcunuzu kredi siciliniz üzerinden rahatlıkla görebilir. Bu sicil durumunuza göre yapmak istediğiniz işleme onay verilir ya da verilmez. Kişi ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştiriyor ise kredi notu yüksek olacaktır. Eğer kredi notunuz düşük ise ödemelerinizi düzenleyerek notunuzu yükseltmenizde mümkündür.

Reklam

Kredi Notu Risk Seviyesi

Kredi notu risk seviyeleri kişilerin banka ile yaptığı ödemelere göre değişkenlik gösterir. Kredi notunuz 1 ile 1900 arasında değişkenlik göstermektedir. Kişi ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştiriyorsa kredi notu 1900’a yakın olacaktır. Fakat ödemelerde sorun yaşıyorsanız kredi notunuz düşeceği için 1’e kadar gidebilir. Bankalar için 1 nota sahip olan kişi yüksek risk taşıyan kişi olarak nitelendirilir. Bankaların size kredi verebilmesi için belirledikleri puan aralıkları ise farklılık gösterir. Genel olarak puanlandırmalara bakıldığında;

Kredi Kullanmakta Risk Seviyeleri

 • 0-699 puan aralığındaki kişi en riskli müşteri,
 • 700-1099 puan aralığındaki kişi orta riskli müşteri,
 • 1100-1499 puan aralığındaki kişi az riskli müşteri,
 • 1500-1699 puan aralığındaki kişi iyi müşteri,
 • 1700-1900 puan aralığındaki kişi ise çok iyi şeklinde değerlendirilmektedir.

Kredi Notunu Düşüren Faktörler

Kredi notunun yükselmesi ya da düşmesi bankalarla olan ilişkinizi doğrudan etkilemektedir. Kredi puanı, pek çok bankacılık işleminde karşınıza çıkacak büyük bir engeldir. Borcunuz olmayıp, ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştiriyor olsanız dahi farkında olmadan kredi notunuzun düşmesine sebep oluyor olabilirsiniz. İşte kredi notunun düşmesine sebep olan faktörler;

 • Nakit para kullanımı ne kadar zararsız gibi görünüyor olsa da kredi puanınızın düşmesine sebep olan bir faktördür. Kredi kartı yerine nakit para ile işlem gerçekleştirmek bankalar ile olan ilişkinizi güçlendirmez. Kredi kartı kullanımı bankalar için önemlidir. Bu yüzden nakit işlem gerçekleştiren kişilerin kredi notu, düzenli ödeme yapsalar da düşecektir.

 

 • Tüm bankacılık işlemlerinde geç yapılan ödeme kredi notunun direk düşmesine sebep olur. Ödeme tarihinizi bir gün bile geçirmiş olsanız kredi puanınız düşecektir. Özellikle kredi kartı kullanan kişiler ana borcu ödemek yerine sürekli olarak asgari tutarı ödüyorlarsa kredi puanları düşer.

 

Reklam
 • Farklı bankalara ait kredi kartına sahip olmakta kredi notunuzu etkileyen bir diğer faktördür. Artık kullanmadığınız bir bankaya ait kredi kartını kapattırmak istediğinizde, bankalar sizin o kart üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlem geçmişini ve ödemelerinizi göremezler. Bu yüzden farklı bankalara ait kredi kartları bankaların bilgi edinebileceği kaynaklardır. Bu da kredi notunuzun düşmesini engeller.

 

 • Kredi kartlarınızın limit güncellemeleri bile kredi puanınızı etkilemektedir. Kredi kartınızın limitini yükselttiğinizde kredi notunuzda da yükseliş olur. Limit artırımı yerine azaltmaya gittiğinizde ise kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenir.

 

 • Reddedilen kredi başvurusu da kredi puanınızın olumsuz bir şekilde etkilenmesine sebep olan faktörlerdendir. Eğer krediniz onaylanmadıysa belli bir süre geçene kadar başka bir bankadan kredi başvurusu yapmamalısınız. Diğer bankalar sizin kredi reddinizi görür ve buna göre risk değerlendirmesinde bulunurlar.

 

 • Bankanız kredi kartından nakit avans çekip, ödemelerinizi geciktirdiğinizde de kredi notunuzda düşme gözlemlenir. Vadesiz hesap ya da avans ise kredi notunuzu etkileyen faktörlerden değildir.

Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapılmalı?

Kredi notunu en çok etkileyen faktör düzensiz ödeme yapılan kredi kartlarıdır. Günlük hayatınızda kredi kartını aktif bir şekilde kullanıyorsanız mutlaka son ödeme tarihlerine ve ödeme miktarına dikkat etmelisiniz. Kişi son ödeme tarihinden önce minimum ödenmesi gereken tutarı ödediğinde kredi notunda bir düşme olmaz. Düzenli ödemeler gerçekleştirdiğiniz taktirde kredi notunuzda bu ödemelerden olumlu yönde etkilenmeye başlar.

Kredili mevduat hesabınız varsa, bu hesabın limitini aştığınızda da kredi notunuz düşecektir. Bu yüzden mevduat hesabınızın ve kredi kartınızın limitini kontrol ederek harcama yapmaya dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde kredi çektiğinizde, kredinizin taksitlerini her ay düzenli bir şekilde yatırdığınızda da kredi puanınız yükselmeye başlayacaktır.

Reklam

Kredi kartı gibi ödemelerde bir günlük bir gecikme bile kredi puanınızın düşmesine sebep olur. Zamanında yapılan minimum ödeme kredi notunuza zarar vermez. Kredi başvurusu yapmak ise kredi puanınızı düşürmez fakat yaptığınız başvurular sicilinize işler ve bankalar bu başvuruları görebilirler. Bu da farklı bir bankadan kredi kullanacağınız zaman karşınıza çıkar.

Bankalar sizin ne kadar çok kredi kullandığınıza ya da kredi başvurusu yaptığınıza bakarak da risk grubunuzu belirlemektedir. Bir bankaya kredi başvurusu yaptığınızda olumsuz sonuç alıp, başka bir bankaya kredi başvurusu için işlem gerçekleştirdiğinizde gene olumsuz sonuç alırsanız, bankalar bu işlemleri görerek size kredi vermeyebilirler. Bu durum bankaların kendi kişisel çıkarları doğrultusunda gerçekleştirecekleri bir işlemdir. Bu yüzden kredi başvurusu yapmak kredi notunuzu düşürmese de kredi alıp alamayacağınızı belirleyen bir faktördür.

Kredi notunuzu yükseltmek için aktif olarak borcunuz var ise kapatmayı deneyebilirsiniz. Borç transfer kredisi ile hali hazırda olan kredi borcunuzun vadesini uzatarak, ödeme seçeneklerini minimuma indirebilirsiniz. Ya da erken borç kapama indiriminden faydalanarak da borcunuzu anında kapatabilirsiniz. Bu tarz değişiklikler kredi puanınıza olumlu yansır ve bankalar size kredi vermiyorsa bu yöntemleri kullandığınızda fikirleri değişecektir. Eğer kredi notunuz yüzünden kredi kartıda çıkarttıramıyorsanız bankaların blokeli kartlarını kullanmayı deneyebilirsiniz. Her bankanın blokeli kartları bulunmaktadır. Kısaca kredi notu nasıl yükselir denildiğinde;

 • Düşük limitlide olsa bir kredi kartına sahip olmak,
 • Düzenli kredi kartı kullanımı,
 • Bütçenizi aşmayacak şekilde bir kez de olsa kredi kullanmak,
 • Ödeme sürelerine dikkat etmek.

Birden Fazla Kredi Başvurusu Risk Analizini Nasıl Etkiler?

Kredi başvurusu yapmak doğrudan kredi puanını etkileyen bir faktör olmasa da bankalar her zaman yaptığınız işlemleri kayıt altına alırlar. Birden fazla bankadan bir ay gibi kısa bir süre içerisinde kredi başvurusunda bulunduğunuzda diğer bankalar sistemlerinde bu başvuruları görerek sizleri riskli gruba eklerler. Yani sizin birden fazla kredi başvurusu yapmanız, borçlarınızı ödeyemeyecek olduğunuz görünümü vermektedir. Kişi bir ay da 10 ya da 15 kredi başvurusunda bulunmuşsa riskli gruba girer. Bu risk analizi genelde bankaların kendi tercihlerine göre yaptıkları bir değerlendirmedir. Bazı bankalar sizin ne kadar krediye başvuru yaptığınızı önemsemeden size kredi verebilirler. Bunun için kredi şartlarını onaylamanız yeterlidir.

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Reklam

Banka risk analizlerini etkileyen başka bir faktör ise çalışma durumunuzdur. Çalışma hayatınız aktif değilse ve beş yıl içerisinde aktif bir şekilde çalışıyor gözükmüyorsanız kredi notunuz oluşmaz. Bu da bankalar için riskli bir durumdur. Sizin gelir ve ödemeleriniz hakkında belirsizlik olacağından riskli guruba dahil edilirsiniz.

Kredi puanınız ya da risk analiziniz için e –devletten yardım alabilirsiniz. Kredi risk durumu sorgulamasına izin veren e-devlet, bankaların gözünde nasıl bir portföye sahipsiniz görmenize yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra kredi notu hesaplama konusunda geçmişte sürekli değişkenlikler oluyordu. Fakat bu durum günümüzde biraz daha farklı. Findeks gibi kuruluşların kredi sorgulama kısmına giriş yaparak kredi puanınızı hesaplayabilirsiniz. Kredi notunuzu sorgulamak da herhangi bir şekilde kredi puanınızı olumsuz yönde etkilememektedir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git