Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Banka Kartı ve Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma
Banka Kartı ve Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma
Son birkaç yıl içinde bankaların kredi kartı veya banka kartlarına temassız kullanım özelliği getirmesi ile birçok dolandırma olaylarına karşı banka...
Kredi Kartı Onaylatma Yöntemleri
Kredi Kartı Onaylatma Yöntemleri
Kredi kartı çıkarttırmak için bankaların belli koşulları vardır. Genel olarak kredi kartı onaylatma yöntemleri arasında en önemli olan konu kredi...
Anasayfa > Kredi Kartları > Gelen Kredi Kartını Kullanmazsam İptal Olur mu? (Güncel)

Gelen Kredi Kartını Kullanmazsam İptal Olur mu? (Güncel)

Bankadan size kredi kartı geldi ve kartı kullanmak istemediniz. Kartı zarfından bile çıkartmadan bir kenara attınız diyelim, gelen kredi kartını kullanmazsam ne olur diye merak ediyorsanız bankaların prosedür gereği kartı kullanmasanız bile sizden kart aidatı kesmesi gerekiyor. Gelen kredi kartının aidatı olur mu evet olur. Kartı kullanıma açmasanız bile adınıza gelen bir kart olduğu için yıllık ödenmesi gereken kart aidatından mesul tutulursunuz. Çoğu insan ben istemeden kredi kartı yolladılar kullanmazsam kapanır mı gibi soru işaretleriyle hareket ediyor. Aklınıza takılan kredi kartı ile ilgili tüm soruları beraber yanıtlayalım.

Gelen Kredi Kartını Kullanmazsam İptal Olur mu?

Bankalar çoğu zaman kart yenileme adı altında kredi kartı başvurusu yapmadığınız halde sizlere kredi kartlarını yollarlar. Bir satış politikası olarak gerçekleştirdikleri bu hareket karşılığında siz kredi kartını teslim alıp, zarfından dahi çıkartmasanız da kartı teslim aldığınız için kart aidatı ödemek zorunda kalırsınız. Yıllık kart kullanım ücreti olarak adlandırılan bu aidatı ödememek için kurye kapınıza geldiğinde kartı istemediğinizi ve geri gönderilmesini söylemelisiniz. Bu şekilde kredi kartı size ulaşmadı bilgisi bankaya gider ve kart aktifleştirilemez.

Reklam

Kullanıma Açılmayan Kredi Kartı Ne Olur?

Kullanıma açılmayan kredi kartı iptal olur mu merak edilen sorulardan biri. Bu soruya yanıt olarak kartınız çekmecenizde beklerken kendiliğinden iptal olmaz, fakat kartı kullanmadığınız için kart üzerinden herhangi bir şekilde işlem de gerçekleştiremezler. Kartınızı iptal ettirmek için mutlaka müşteri hizmetlerini arayarak kart iptali işlemlerini başlatmalısınız. Bu şekilde kart iptali yaptırdığınızda herhangi bir kart aidatı ödemesi yapmanıza da gerek kalmaz. Kart iptal etme konusunda bankalar kullanıcılarını ikna etme yoluna gidebiliyorlar. Bu konuda oldukça ısrarlı olan bankalara karşı kartınızı iptal ettirmek istediğinizi sizde ısrarla belirtmelisiniz. Kart iptali için her banka farklı işlem yöntemlerini size sunarlar. Mobil uygulama, internet şubesi ya da banka şubesi şeklinde istediğiniz seçeneği değerlendirerek kartınızı kapattırabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Kontrol Sistemi LKS Nedir, Nasıl Çalışır?

Kullanmadığım Kredi Kartına Borçlanırmıyım?

Genelde insanlar borcu olmayan, herhangi bir şekilde işlem gerçekleştirmedikleri kredi kartlarının borçsuz bir şekilde cüzdanda beklediğini düşünürler. Fakat bankaların her kart için yıllık olarak sizden aldıkları bir kart kullanım ücreti vardır. Uzun zamandır kullanmadığınız hatta unuttuğunuz kredi kartınıza bir anda yüklü miktarda kart aidatı borcu gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için nasıl olsa kartı kullanmıyorum diyerek kenara atmamalısınız. Mutlaka kullanmadığınız ve borcu olmayan kartınızı kullanıma kapattırmalısınız.

Reklam

Yıllık Kart Aidatı

Bankalar yıllık kart kullanım ücretini otomatik olarak sizin kartınızın limitinden düşerler. Bu da siz fark etmeden aslında bankaya borçlanmanıza sebep olur. Bu yüzden kullanmadığınız kartlarınız varsa mutlaka borç kontrolü yapmalısınız. Kullanmadığım kredi kartına borç geldi neden merak edenler için bu borcun tek sebebi kart aidatıdır. Kartınızı kapattırmak için işlem başlatmadan önce kart borcunuzun tamamını kapatmanız gerekiyor. Eğer kartınızda taksitli bir işlem varsa toplu bir şekilde kartın tüm borcunu kapatacak miktarı nakit olarak yatırmanız şartı ile ancak kartınız kapatılmaktadır.

Kredi Kartımı Ne Kadar Süre Kullanmazsam Aidat Ödemem?

Bankaların kredi kartı kullanımı için aldıkları yıllık aidat miktarı birbirinden farklılık göstermektedir. Aktif olarak kredi kartı kullanan biriyseniz eğer, bankaların sunduğu yıllık aidat ödemesi yapmayacağınız kart avantajlarından faydalanabilirsiniz. Fakat bankanın size direk kendi gönderdiği kredi kartlarında genellikle kart aidatı uygulaması mevcuttur. Bu yüzden kredi kartı başvurusu yaparken mutlaka kart aidatı yapmak istemediğinizi ve buna uygun bir kart çıkartmalarını belirtmelisiniz. Eğer kart tercihinizi bu yönde yapmadıysanız ve size gelen kredi kartını kullanmıyorsanız kart aidatı ödemesi yapmanızı gerektirmeyen durumlarda vardır.

Kredi Kartı Geldikten Kaç Gün Sonra Kart Aidatı Ödenir

Peki, kullanmadığım karta kart aidatı ödemek istemiyorum ne yapmam gerekir diyenler için sorularınızı yanıtlayalım. Bankalar uzun süreli kart kullanımı gerçekleştirmediğinizde 180 günü geçen kullanılmamış kartlardan aidat almamaktadır. Fakat bunun için bu 180 günlük süreçte kartınızdan en ufak bir harcama yapmamış olmanız gerekiyor. 1 TL değerinde bir harcama dahi yaptığınızda kartınızı aktif olarak kullanmış görünürsünüz ve bankanız sizden kart aidatı talep eder. Bu yüzden kart aidatı ödememek için 180 gün boyunca kartınızdan minimum tutarda bile harcama yapmamanız şartı vardır.

Kredi Kartı Aidatı Borcu Olanlar Dikkat

Kullanmadığınız kredi kartınız hakkında bir gün bankanızdan bir telefon alıyorsanız, bu telefonun sebebi harcama yapmadığınız halde bankaya borçlanmış olmanızdır. Kurye tarafından elinize ulaşan kredi kartını aktifleştirdikten sonra harcama yapmasanız dahi bazı bankalar sizden yıllık aidat talep ederler ve siz kartı kullanmadığınız için limitinizden düşen bu aidat yüzünden bankaya borçlanmış olursunuz. Farkında olmadan bu aidat borcu birikecektir. Bu tarz durumlarda iki kez banka aidatı ödemeyen müşterileri banka müşteri temsilcileri arayarak bilgilendirme yaparlar. Kart aidatınızın toplam borcunu yatırarak müşteri temsilcinize ulaşıp kartı kapatmak istediğinizi talep edebilir ve bir daha böyle bir borçla karşılaşmayabilirsiniz. Bunun için mutlaka kartınızın kapatıldığından emin olmalısınız. Gerekirse banka şubesine giderek yüz yüze görüşme sağlamalısınız. Bankalar kullanıcılarını mail yoluyla da bilgilendirmektedir.

Reklam

Bankaya Borçlandığımdan Haberim Olmadı

Çok fazla mail kullanan biri değilseniz ve günlük olarak gelen kutunuzu kontrol etmiyorsanız kart aidatı borcu bilgilendirmesini de doğal olarak görmezsiniz. Bu tarz durumlarda da bankalar gerekli bilgilendirmeyi yaptıklarını söyleyerek avukatları ile iletişime geçmenizi önerirler. Bu da yasal sürecin başlamış olması demektir. Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmamak için kullanmadığınız kartınızı mutlaka kontrol ederek kapattırmalısınız. Kartınızı kapattırdıktan sonra herhangi bir şekilde işlem gerçekleştirilemeyeceği için haberiniz olmadan borçlanma gibi bir durumla da karşılaşmazsınız.

Kredi Kartımı En Kolay Nasıl Kapattırırım?

Bankalar müşteri kaybetmemek için bazı konularda oldukça ısrarcı olabiliyorlar. Özellikle kredi kartı kapatma işlemleri için müşterilerini çok fazla zorluyorlar. Kartınızı kapattırmak istediğinizde müşteri hizmetleri size kartı neden kapattırmak istediğinizi sorarak arkasından bankanın avantaj ve promosyonları ile sizi etkilemeye çalışıyorlar. Bu da genelde müşterilerin bu avantajlardan faydalanmak istemesi sonucu kartı kapatamaması demek oluyor.

Telefonda müşteri temsilcisi ile çok fazla konuşmadan kartınızı kapattırabileceğiniz en kolay yol ise kayıp, çalıntı işlemi yaptırmaktır. Kredi kartımı nasıl kapattırırım dediğinizde en kolay yöntem budur. Müşteri temsilcinize kartınızdan şüpheli işlem yapıldığını ya da kartınızı çaldırdığınızı söylediğinizde kartınız saniyeler içerisinde kapatılır. Daha sonra müşteri temsilcisi size yeni bir kart yollayacaklarını söyler. Bu aşamada kesinlikle kart istemediğinizi belirtmelisiniz. Eğer kartınıza borcunuz varsa otomatik olarak yeni kart adresinize gönderilecektir. Bu yüzden kayıp çalıntı işlemi yaptırmadan önce mutlaka kartınızın borcunu tamamen kapatmalısınız. Bu şekilde borçsuz olan kartınız saniyeler içerisinde kapatılacaktır.

Zorunlu Aylık İşlemsiz Ücreti

Bankaların kredi kartı kullanmaya teşvik etmek için uyguladıkları farklı bir yöntemde aylık işlemsiz ücretidir. Banka müşterisine kart yolladıktan sonra müşteri bu kartı 3 ay boyunca hiç kullanmadığında aylık işlemsiz ücreti kesilir. Bu ücret 8TL gibi küçük bir tutar olsa da, aslında bankalar kredi kartınıza harcama eklemek ve kartınızı aktifleştirmek için bu yöntemi kullanırlar. Bir diğer yöntem ise bankanın size teklif ettiği promosyonlardır. 50 TL değerinde bankadan para puan kazandınız şeklinde avantajlı görünen harcamalara sizi iterek aslında kartınızın aktif olarak kullanıma açılmasına sebep oluyorlar. Sizde farkında olmadan bu para puanları kullanarak aslında harta borcunuz olmadığını ve kartı kullanmadığınızı düşünüyorsunuz. Fakat kartınız promosyon, hediye çeki gibi bu tarz avantaj adı altında yaptığınız işlemler sonucunda aktif hale geliyor. Bu da kart aidatı ödeme zorunluluğunu doğuruyor. Zorunlu aylık işlemsiz ücreti ya da kart aidatı gibi kullanmadığım kredi kartı için para ödemek istemiyorum diyorsanız mutlaka kartınızı aktifleştirmeden kapattırmalısınız.

Banka Kredi Kartımı İptal Etmiyor

Bankalar kart borcu konularında nasıl yasal süreç başlatabiliyorlarsa sizde bankalara karşı kredi kartı kapatmama durumunda yasal işlem başlatabilirsiniz. Birden fazla kez kredi kartınızı kapatmak istediğinizi bankanıza söylediniz ve hiçbir şekilde kartınızın iptali gerçekleştirilmediğinde bankanızı şikâyet etme hakkınız doğuyor.

Reklam

Müşteri kredi kartını kapattırmak istediğini söylediğinde bankanın kart iptalini 7 iş günü içerisinde gerçekleştirmesi gerekiyor. Eğer bu süreç bittikten sonra kartınız kapatılmadıysa BBDK’na giderek şikâyette bulunabiliyorsunuz. Banka kredi kartımı iptal etmiyor diyerek vazgeçmeyin. Bankalar kartınızı kapattırmamak için ısrarcı davranarak sizi promosyonlarla etkilemeye çalışırlar. Fakat siz kartınızı kapattırmak istediğinizi dilekçe yazarak bankaya ilettiğinizde bu konu ile alakalı elinizde belge olacağı için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na şikâyette bulunabiliyorsunuz. Kartınızı kapattırmak için müşteri temsilcinizle görüştüğünüzde böyle bir hakkınız olduğunu ve kesin olarak kartımı kapattırmak istiyorum ifadelerini kullanarak talep oluşturduğunuzda karşı taraf artık bir şey yapamayacak ve kartınızın kapatılması için işlem başlatmak zorunda kalacaktır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git