Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü?
Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü?
Sürekli kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürür mü veya kredi kartı başvurusu yapmak kredi notunu etkiler mi gibi sorular insanları...
Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor? (% ?)
Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor? (% ?)
Bankalar konut kredisinin yüzde kaçını veriyor sorusu, yıllardan beri eksik ya da yanlış bilinen bankacılık soruları arasında yer almakta. Bankalar...
Anasayfa > Kredi > Eski Kredi Borcunu Kapatıp Yeni Kredi Çekme (Kredi Yenileme)

Eski Kredi Borcunu Kapatıp Yeni Kredi Çekme (Kredi Yenileme)

kredi yenileme

Taksitleri devam eden krediyi kapatarak 2. bir kredi çekmek mümkün mü veya takipte olan bir kredi borcu ödendiğinde yeni bir kredi çekilebilir mi gibi sorulan soruların cevaplarını bu makalede tek tek arayacağız. Eski kredi kapatıp yeni kredi çekme düşüncesi ekstra bir nakit paraya ihtiyaç duyulduğunda bireylerin talep ettiği bir yöntemdir. Kredi yenileme çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Yeni bir araç veya ev alımı veya küçük bir yatırım için acil nakit ihtiyacında mevcut devam eden kredinin kapatılarak daha yüksek rakamda ele geçecek yeni bir kredi başvurusunun yapılma işlemidir.

Bunun sebebi ise , para insanların yaşamında her zaman ihtiyaç duyduğu bir varlıktır. Para kazanabilmek için bireyler gecelerini gündüzüne katıp emek verirler. Emeklerinin ve çalışmalarının karşılığında ise ücretlerini alırlar. Mesleğe göre bu ücretlerin miktarı değişse de hepsi için çalışmanın amacı aynıdır. Başarı ve para.

Reklam

Ancak insanlar her ne kadar uzun saatler boyunca çalışsa da aldıkları ücretler geçinmek için yeterli olmayabilir. Özellikle zor anlarda, pahalı bir şey almak gerekirken ve özel bir gün organize edilirken (düğün gibi) yüksek miktarda paraya ihtiyaç duyulur. Bakalım kredi yenileme işlemi için neler yapmak gerekiyor hangi adımları izlemeliyiz inceleyelim.

Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekmek İçin 3 Neden!

Öncelikle eski krediyi kapatmak için 2. kredi çekilebilir mi? Bunun cevabını vereyim. Eski krediyi kapatmak için yeni bir kredi çekilebilir. Bu noktada önemli olan şey bankanın sağladığı kriterlere uymanızdır. Çünkü bankalar ne kadar kredi çektiğinizle değil kredi limitlerinizle ilgilenirler. Eğer geliriniz çektiğiniz kredilerin taksitini ödemek için yeterli ise 2. krediyi çekip eski kredinizi kapatabilirsiniz.

Bankalardan nakit desteği aldıktan sonraki asıl önemli olan şey kredi taksitlerini zamanında ödeyebilmektir. Aksi halde daha fazla faiz öder ve 3 taksit üst üste ödemediğinizde icralık olursunuz. İnsanlar bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için eski kredi kapatıp yeni kredi çekme yöntemine başvururlar. Ancak eski krediyi kapatmak için yeni kredinin eskisinden daha yüksek miktarda olması gerekiyor ki nakit desteği de sağlanabilsin. Aksi halde yeni kredi çekmenin hiçbir anlamı yoktur. Peki, insanlar mevcut bir kredi taksiti varken neden bir kredi daha çekmek ister bunun 3 sebebi vardır şimdi bunlara bakalım.

Reklam
1- Eski kredinin taksitlerini ödemekte zorlanıyor olmak.
2- Acil nakit ihtiyacı doğması ( Ev araba vb. eşyalar veya sağlık için )
3- Borçları tek bir banka çatısı altında toplama

Genellikle eski krediyi kapatarak yeni kredi çekmek bu üç madde için yapılmaktadır. Şimdi bunların sebep ve sonuçlarını ve merak ettiklerinizi cevaplayalım.

Eski kredinin taksitlerini ödemekte zorlanıyorum, Aynı Bankadan Yeni Bir Kredi Çekebilir Miyim?

Kimi zaman hepimiz banka kredi borçlarımızı öderken zorlanıyoruz maddi imkansızlıklar yaşayabiliyoruz. Eğer kredi taksitlerinizi ödemekte zorlanıyorsanız elbette yeni bir kredi başvurusu yapabilir veya kredi yenileme işlemi yapabilirsiniz. Kredi yenilemeyi konumun devamında anlatacağım ama şunu bilmelisiniz ki, bankalar kredi verirken insanların kaç kez kredi çektiğine bakmaz. Bu kredileri zamanında ödeyip ödemediğine ve bankalardaki toplam kredi ve kredi limitine bakarak karar verir.

Eğer ödeme konusunda herhangi bir sorun bulunmaz ve kredi limitiniz yeterli ise şartlar da sağlanıyorsa aynı bankadan yeni bir kredi alınabilir. Düzenli bir banka ödemesi ayrıca sicilinize olumlu yansır. İleriki kredi işlemlerinizde işlemlerinizi kolaylaştırır.

Acil Nakit İhtiyacım Var, Mevcut Kredimi Yenilemem Lazım Ne Yapmalıyım?

Eğer bankalar ödeme dengenizde her şey yolunda gidiyor ise kredi yenileme fırsatınız da var demektir. Fakat bunun için bir iki hususa dikkat etmelisiniz eski kredinizi kapatarak yeni bir kredi çekmek için yeni çekmek istediğiniz tutar kredi borcunuzdan yüksek olmalıdır.

Reklam
Yani sizin mevcut kredi borcunuz 30.000 TL ise yeni çekeceğiniz kredi 40.000 TL veya 50.000 TL civarında olmalıdır. Bir diğer husus ise eski kredinizin ödenen taksit sayısıdır.

Bunun önemi eğer siz eski kredinizin taksitlerinin yarısından çoğunu ödemiş iseniz kredi yenileme yapmak çok mantıklı değil, çünkü bankalar ilk taksitlerde çekilen kredinin faizini daha çok almaktadır. Yani ilk başlarda faiz ödersiniz son taksitlere doğru ana para ödemeniz düşmeye başlar. Eğer böyle bir durum söz konusu ise eski kredinizi kapatıp yeni kredi çekmek yani (Kredi yenileme ) yoluna gitmeyin.

Eğer kredinizi yeni çektiniz ve henüz 3 veya 4 taksit ödedi iseniz, kredi yenileme yapabilirsiniz. Aşağıda görsellerle size bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatıyorum.

Birden Fazla Bankaya Kredi Borcum Var, Borç Transfer Kredisi Çekerek Kapatabilir Miyim?

Evet, birden fazla bankaya borcunuz var ve bunlar hem ödeme dengenizi hem de iç huzurunuzu bozuyor ise eski borçlarınızı kapatmak için yeni bir borç transferi kredisi çekebilirsiniz. Ödemelerinizi tek çatı altında toplayabilirsiniz. Borç transfer kredisi tüm borçların tek bankada toplanmasını sağlar. Farklı bankalara farklı tarihlerde ödeme yapmak zorlukların yaşanmasına sebep olur. Bu sebeple borçların tek bankada ve tek tarihte toplanması ödeme açısından daha kolaydır. Borç transferinde herhangi bir nakit akışı sağlanmaz. Sadece borçlar ödenir ve ödenen borçlar karşılığında bir ödeme planı yapılır.

Borç transfer kredisi almanın en büyük şartı borçlarınızın ödeme süresinde gecikme yaşanmamasıdır. Aksi halde borç transferinden faydalanmak mümkün değildir. Ayrıca gelir belgesinin transfer kredisi alınacak bankaya ibraz edilmesi gerekiyor.

Eski Borcunu Kapatıp, Yeni Kredi Çekenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Eski borcunuzu kapatmak için yeni kredi çekmek cazip gelse de dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Yeni kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Reklam
 • Faiz oranının eski kredi faiz oranından düşük olması gerekir.
 • Eski kredinizin birçok taksitini ödediyseniz bu krediyi çekmek mantıklı değildir.
 • Yeni kredinizi ödeyebilecek güce sahip olup olmadığınızı iyi araştırmalısınız.
 • Eski kredinizi kapattıktan sonra ödediğiniz hayat sigortası gibi sigortalardan paranızı geri almayı unutmayın.

Yeni kredinizi çekmeden önce daha düşük faizle kredi veren bankaların olup olmadığına bakmak, normalde daha az taksit ödemenizi sağlar.

Çok Sayıda Kredi Çekmek Sicilime Zarar Verir Mi?

Çok sayıda kredi çekmek sicilinize zarar vermez. Çekilen kredilerin düzenli olarak ödenmemesi sicile zarar verir. Olumlu sonuçlanan ve düzenli ödenen krediler sonucunda kredi notunuz yükselir. Bu da sicilinize olumlu yansır.

Eski Kredileri Kapatmak İçin 2. Krediyi Çekmek Doğru Mu?

Eski kredileri kapatmak için yeni bir kredi çekmek mantıklı mı sorusuna cevap verebilmek için eski kredinin ne durumda olduğunu görmek gerekiyor. Eğer eski kredinizi uzun zamandır ödüyorsanız yeni kredi çekmek mantıklı değildir.

Çünkü ilk ödediğiniz taksitler genellikle kredinin faizleri olur ve geriye anapara kalır. Kredileri kapatırken bankalar sadece faizleri düşürür. Eğer eski kredinizin bitmesine kısa süre kalmışsa ve kapatmak için yeni kredi çekiyorsanız, yeni kredinin faizi omzunuza daha ağır bir yük bindirir. Ancak eğer eski kredinizin daha çok zamanı var ise daha düşük faizle yeni kredi çekmek gayet makuldür.

İlgili Makalemiz : Krediyi Erken Kapatmanın Kredi Notuna Etkisi

Reklam

Kredi Çekebileceğim Toplam Limiti Nasıl Öğrenebilirim ?

Tüm bu anlattıklarım çerçevesinde 2. bir kredi çekme konusu veya kredi yenileme konusu olsun en önemli madde kredi limiti olduğunu anlattık, peki kredi limitinizi bilmiyorsanız nasıl öğreneceksiniz. Bunu da size hemen anlatacağım oldukça kolay ve basit bir yolla öğreneceğiz.

Mesela çok sorulan bir soru var banka başka bankadaki krediyi görür mü, elbette görür sizin tüm ödemelerinizi borçlarınızı taksitlerinizi kredi kartı limitlerinizi bir havuz altında tüm bankalar sistem üzerinden tespit edebilir. Mesela fotoğraflı anlatımımdan sonra şu soru başlıklarının cevaplarını çözmüş olacağız

 • Borcum varken kredi alabilir miyim?
 • İhtiyaç kredisi 2 defa alınır mı?
 • Aynı anda iki kredi kullanmak mümkün mü?
 • Kredi ödemesi varken kredi çekilir mi?

İşte tüm bu soruların cevapları aşağıdaki anlatımda mevcuttur.

Öncelikle findeks.com web sitesine üye olmalısınız. Daha sonrasında 20 TL gibi yaklaşık bir rakama bir kredi risk raporu almalısınız. Bu raporun hemen baş kısmında aşağıdaki gibi bir toplam kredi limiti ve bu limitin kullanılan oranı ve kullanılabilecek boşta kalan kısım gösterilmektedir.

toplam kredi limiti sorgulama

Reklam

Yine aynı raporun hemen üst kısmında aşağıdaki fotoğrafta gözüktüğü gibi kredi notunuzda bulunmaktadır.

findeks kredi limit bilgisi

Bu bilgilerin yanı sıra bir çok ek bilgi ve bilgilendirme bu raporda sunulmaktadır. Aşağıda bulabileceğiniz toplam kredi limit bilgisinin yanında sahip olacaklarınızı listeledim.

 • Bireysel findeks kredi notu
 • Çalışılan banka sayısı
 • Kredili ürünlerins sayısı
 • Toplam kredi limit bilgisi
 • Toplam borç
 • Gecikmedeki hesap sayısı
 • Son 18 aylık ödeme düzeni
 • Gecikmedeki bakiye toplamı
 • Takipteki hesap sayısı
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git