Kredi Takibi
BUNLARI DA OKUYAB力L力RS力N力Z
Kredi Kartı Limit Kontrol Sistemi LKS Nedir, Nasıl Çalışır?
Kredi Kartı Limit Kontrol Sistemi LKS Nedir, Nasıl Çalışır?
Kullandığımız kredi kartlarının bir limitleri bulunduğu aşikar, birde LKS limiti var! Bu konumuzda bunu işleyeceğiz. Limit kontrol sistemi (LKS) sebebi...
Kredi Kartı Onaylatma Yöntemleri
Kredi Kartı Onaylatma Yöntemleri
Kredi kartı çıkarttırmak için bankaların belli koşulları vardır. Genel olarak kredi kartı onaylatma yöntemleri arasında en önemli olan konu kredi...
Anasayfa > Kredi Kartları > Banka Kartı ve Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma

Banka Kartı ve Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma

Son birkaç yıl içinde bankaların kredi kartı veya banka kartlarına temassız kullanım özelliği getirmesi ile birçok dolandırma olaylarına karşı banka ürünleri kullanan kişiler banka kartı temassız özelliği nasıl kapatılır sorusuna cevap arar oldu. Kredi kartının temassız özelliği nasıl kapatılır? Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Hangi bankanın temassız kartını kullanıyorsanız ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kapattırabilirsiniz. Yapmanız gerekenleri ise aşağıda listeleme yaptık.

Kartların temassız özelliği alışveriş merkezlerinde, marketlerde, mağazalarda ve daha birçok yerde kullanılabilen bir üründür. Satın aldığınız herhangi bir malın ödemesini cihaza okutarak hızlı bir şekilde aldığınız malzemenin ödemesini yapmış olursunuz. Genel olarak temassız özelliği kullanan kişiler şifre girmeden ödemeyi gerçekleştirmiş olurlar. Ancak birkaç kullanımda arada şifre istemesiyle karşılaşabilmektesiniz.

Reklam

Müşteri Hizmetlerini Arayarak Temassız Özelliği Kapatma

  • Hangi bankanın kredi kartı ya da banka kartını kullanıyorsanız müşteri hizmetlerini aramanız gerekir.
  • Müşteri hizmetleri alanından kart işlemleri menüsüne giriş yapınız.
  • Müşteri temsilcisine kartımın temassız özelliğini kapatmak istiyorum demeniz yeterlidir.
  • Müşteri temsilcisi size bilgi güvenliğini sağladıktan sonra isteğinizi yerine getirecektir.

Mobil Bankacılıkla Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Öncelikle kullanmış olduğunuz kredi kartını ya da banka kartının temassız özelliğini kapatmak için ilgili bankanın mobil bankacılık sistemine telefonunuzdan kendi bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Ardından ‘’ayarlar’’ ‘’ kart işlemleri’’ ‘’temassız özelliği kapatma’’ alanına giriş yaparak kutucuğu işaretlemeniz durumunda mobil bankacılık ile temassız özelliğini kapatabilirsiniz.

Kredi Kartı Alışveriş Limitini Nakde Çevirme

Reklam

Temassız Özelliği Olmadan Alışveriş Yapılabilir mi?

Pandemi döneminde insanların birbirleri ile temas kurmamaları ve hastalığa yakalanmamak adına bankalar temassız özelliği sistemini akıllı sistem olarak kartlara entegre etti.

Son iki yıldır aktif olarak kullanılan kartların temassız özelliği sayesinde ilgili cihaza alışverişinizin ödemesini yapmak için 5 cm kadar yakınlaştırmanız sayesinde ödemeyi şifre girmeden hızlı bir şekilde yapmış olursunuz.

Kartınızın temassız özelliği olmadan alışveriş için yine kartınızı kullanabilirsiniz. Aradaki tek fark kartınızın POS cihazına takılarak bağlantı kurması sağlanır. Örneğin; 2 saniyede temassız özelliği ile ödeme yapılabilirken, temaslı olarak ödeme yaptığınızda bu süre 10 saniyeye kadar sürebilmektedir.

Aslında temassız özelliği daha çok zamandan tasarruf etmek için hızlı alışverişi sağlamaktadır. Bir başka deyişle kasiyerlerin daha hızlı ödemelerini almak için kullandıkları yöntem diyebiliriz.

Reklam

Temassız Özelliği Olan Kart Güvenlimi?

Bankalar akıllı sistemi en iyi kullanan teknolojiyi en iyi şekilde işleten hizmetleri yerine getirmektedir. Bankalar temassız özelliği olan bir kredi kartını veya banka kartını dolandırıcılığa karşı gereken tüm önemleri almak için elinden gelenin en iyisini yapmaktadır.

Hiçbir banka müşterilerinin dolandırıcılığa maruz kalmasını istemez. Ancak temassız kullanımlar genellikle şifre istemeden çekim işlemini tamamlamaktadır. Son zamanlarda ortaya çıkan 10 cm kadar yakınlaşmada temassız çekimi yapıldığı için kartı cihaza temas ettirmek kadar yakınına getirmek gerekiyor. Bir başka temassız özelliğinin önemli ayrıntısı ise çok yüksek miktarlarda şifre istemesi, günde birkaç kullanımda ‘’çok fazla temassız kullandığınız için şifre girmeniz gerekmektedir’’ uyarısı vermektedir.

Kartın Temassız Özelliğini Kapatmalı mısınız?

Her banka kendi temassız özelliği olan kartı için belli bir ücrete kadar şifresiz temassız ödeme yaptırabilmektedir.

Örneğin; Denizbank 100 TL ve üzerine temassız ödeme yapıldığında şifre isteyebilmektedir. Bu müşterinin isteğine göre sınırlandırılabilmektedir. Ancak kartınızı kaybetmenizde veya çaldırmanızda kartınız kötü niyetli bir kişinin eline geçtiğinde temassız özelliği sayesinde alışveriş yapabilir ve kötü amaçlı kullanım gerçekleştirmiş olurlar.

Kartınızın temassız özelliğini kapattırmanız güvenliği bir tık daha arttırmış olmanız demektir. Doğru kullanımda, dikkatli kullanımlarda temassız özelliği birçok kolaylık sağlamaktadır.

Reklam

Garanti Bankası Temassız Özelliği Açma Kapama

Garanti bankası veya diğer bankalar için kartın temassız özelliğini açıp, kapatmak mobil bankacılık üzerinden tercih edilerek yapılabilmektedir. Mobil bankacılık üzerinden yapamayan kişiler ise Garanti bankası müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartımın temassız özelliğini açtırmak yada kapattırmak istiyorum demeleri yeterli olacaktır. Müşteri temsilcisi gerekli işlemi yapacaktır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git